Tunis trápí další rabování i žhářství

Tunis/Monastir - Nepokoje v Tunisu eskalují. Vypukly také vzpoury vězňů - podle agentury Reuters zahynuly desítky lidí ve vězení v tuniském Monastiru, ve kterém vypukl požár. Protesty dnes pokračovaly i vyrabováním velkoprodejny Géant na předměstí. Podle agentury AFP dnes policie po pátečním vyhlášení výjimečného stavu obsadila centrum metropole s cílem zabránit shromažďování obyvatel. V zemi zmítané občanskými nepokoji se prudce vyvíjí politická situace. Dočasným tuniským prezidentem se dnes v duchu ústavy stal předseda dolní komory Sněmovny reprezentantů Fuád Mbazaa, a nikoliv premiér. Ten vzápětí vyzval k vytvoření koaliční vlády. Nejpozději do 60 dní se pak musí konat prezidentské volby. Premiér Ghannúší se mezitím snaží jednat s opozicí o sestavení nové vlády národní jednoty.

Při požáru vězení v tuniském Monastiru zemřelo nejméně 42 lidí, desítky mrtvých jsou hlášeny i z věznice v Mahdíi. Současně desítky vězňů podle očitých svědků uprchly. „Vězení je v plamenech, nábytek, matrace, všechno,“ citovala agentura Reuters místní v Monastiru.

Ze supermarketu odnášely desítky lidí v obchodním centru vše, co dokázaly pobrat. Část obchodu byla vypálena. Vše se podle očitých svědků odehrálo bez přítomnosti bezpečnostních sil. V pátek byly terčem rabování a ničení velkoprodejny francouzských firem Carrefour a Casino, které si lidé spojují s vládní garniturou. Nepokoje už se ale v rozsahu z konce pracovního týdne neopakovaly.

Video Komentář Alexandra Slabého
video

Komentář Alexandra Slabého

Již několik týdnů se Tunisané bouří proti vysoké nezaměstnanosti, korupci, cenzuře tisku a autoritářské vládě. Oficiálně si střety vyžádaly 23 mrtvých, podle očitých svědků a humanitárních organizací může ale skutečná bilance být mnohem tragičtější.

Prezident již překročil hranice Saúdské Arábie

Tuniská hlava státu bin Alí, který kvůli dlouhotrvajícím protestům v pátek i s rodinou opustil Tunisko, v noci na dnešek dorazil do saúdskoarabské Džiddy, která jej dočasně přijala. Původně se spekulovalo, že míří do Francie, ale ta v pátek oznámila, že ho na svém území nepřijme.

Muhammad Ghannúší

„Naší prioritou je zastavit násilí a ochránit soukromý majetek. Bezpečnostní složky dělají, co mohou, ale potřebujeme i pomoc občanů. Ti by měli bránit svá bydliště ve skupinách po čtyřech nebo pěti, aby agresory přemohli.“

Premiér Muhammad Ghannúší, dlouholetá pravá ruka prezidenta, v telefonickém rozhovoru pro televizi zopakoval, že převzal moc a pokusí se s opozicí vytvořit novou vládu: „Slibuji, že během tohoto období budu ctít ústavu a provedu politické, ekonomické a sociální reformy, a to po konzultaci se všemi politickými silami i nevládními organizacemi.“ Opoziční politici po jednání oznámili, že premiér přistoupil na návrhy týkající se vytvoření koaliční vlády.

Jenže opozice je v zemi řízené přes dvacet let prakticky jednou stranou slabá a roztříštěná. Zprávu o svržení prezidenta v Paříži vítaly desítky Francouzů tuniského původu. „Nesmíme polevit, protože teď všechno začíná. Chceme demokracii, která bude skutečná, lidová a pro občany,“ uvedl Tunisan žijící v Paříži.

Turisté prchají ze země

Z Tuniska se mezitím snaží dostat zahraniční turisté, navíc se zážitky, s jakými nepočítali. „Slyšeli jsme, že venku drancovali obchody, muselo to být dost dramatické, ale my jako hosté jsme v našem hotelu nic z toho neviděli,“ uvedl německý turista. „Granáty se slzným plynem, obušky, policie a armáda stály na nárožích s bajonety… Ale nám policisté obrovsky pomohli,“ dodal turista z Británie.

Mnoho Britů, Němců a Francouzů proto nocovalo na letištích, která jsou po noční uzávěře už zase v provozu. České cestovní agentury v pátek uvedly, že v Tunisku žádné klienty nemají.