Jemenská policie zabránila únosu Čechů

Saná - Jemenská policie zmařila pokus o únos čtyř českých turistů. Informaci internetového deníku Yemen Post, odvolávajícího se na zprávu jemenského ministerstva vnitra, potvrdil český velvyslanec v Jemenu Jozef Vrabec. Češi jsou v pořádku a pokračují ve své cestě, řekl telefonicky z ambasády v Saná.

Terčem únosců se stala skupina, která cestovala s jemenskou turistickou kanceláří. V okrese Haima v provincii Saná asi 60 kilometrů od hlavního města ji v neděli přepadli únosci, kteří se pokusili čtveřici dospělých Čechů ve svém autě odvézt do hor.

Místní bezpečnostní síly proti únoscům zasáhly, jejich auto prostřílely a české turisty osvobodily. Při přestřelce byli zraněni dva jemenští policisté a místní dítě, které se k akci náhodně připletlo.

Únoscům se nejprve podařilo uprchnout, podle nepotvrzených informací ale byli později dopadeni.

Únosy zahraničních turistů jsou podle velvyslance tradičním způsobem vyjednávání jemenských kmenů s vládou. K zajatcům se proto prý chovají jako k hostům a po splnění svých požadavků - obvykle chtějí propuštění vězněného člena nebo členů svého kmene - je zpravidla bez jakékoliv újmy propustí na svobodu.