Německý ministr popírá, že opsal doktorskou práci

Berlín - Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg odmítá obvinění, že opsal svou doktorskou práci. Podle listu Süddeutsche Zeitung se některé pasáže jeho práce z roku 2006 doslovně shodují s díly jiných autorů, aniž by na ně ministr odkazoval v poznámkách. Pravost práce teď zkoumají odborníci univerzity, kde Guttenberg v roce 2007 získal titul doktora práv. Nyní se ho kvůli obvinění dočasně vzdal. Připustil chyby v odkazech na použitou literaturu, odstoupit z funkce ale odmítá.

„Obvinění, že má disertace je plagiát, je smyšlené,“ prohlásil Guttenberg, který chce kandidovat na příštího německého kancléře. Již včera prostřednictvím svého mluvčího médiím vzkázal: „Výsledek nyní prováděné kontroly očekávám s naprostým klidem. Ta práce byla vytvořena s nejlepším vědomím a svědomím.“

Ministr odmítá odstoupit z funkce, až do konečného přešetření své disertační práce ale prý nebude používat titul doktora práv. Guttenberg nicméně přiznal určitá pochybení. Připustil, že neuvedl všechny práce, z nichž citoval. „Nikdy jsem však vědomě nepodváděl,“ zdůraznil.

Video Ministr odmítá plagiátorství
video

Ministr odmítá plagiátorství

Německý deník ale tvrdí opak. List dokonce zveřejnil dvě pasáže práce, které se nápadně podobaly necitovanému zdroji. „Přišli jsme na to snadno: vždyť úvod jeho doktorské práce byl opsaný článek z našich novin. Nemyslím pár vět, ale hned dva odstavce,“ zlobí se novinářka z Frankfurter Allgemeine Zeitung Heike Schmollová.

Brémský profesor práv Andreas Fischer-Lescano také tvrdí: „Tato doktorská práce je na řadě míst nehorázný plagiát a podvod.“ Profesor přišel na nesrovnalosti v disertaci politika při rutinní kontrole. „Textové duplikáty se táhnou celou prací a všemi obsahovými částmi,“ dodal.

Ministr uvedl, že o své disertační práci hodlá napříště komunikovat už jen s univerzitou v Bayreuthu, na níž studoval a v roce 2007 promoval. Prověření své doktorské práce z hlediska obvinění z plagiátorství hodlá aktivně podporovat.

Guttenberg disertaci odevzdal v roce 2006 a v následujícím roce za ni dostal jedničku. Zda práci skutečně opsal, teď zkoumají odborníci z univerzity v Bayreuthu. Pokud se podezření potvrdí, mohl by ministr přijít o titul.

Neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil
Neříkej hop, dokud jsi nepřeskočil