Belgie slaví i smutní. Získala světový rekord

Brusel - Belgie se dnes stala světovým rekordmanem v době trvání politické krize. Belgické bezvládí v důsledku pokračující roztržky mezi vlámskými a frankofonními stranami překročilo dosavadní rekord 249 dnů, který patřil Iráčanům. Dnešní belgický tisk to komentuje s úsměvem i vážností.

„Konečně světoví šampioni,“ zní titulek, kterým vlámský deník De Standaard v humorném duchu přiřadil k fotografii nadšených belgických fotbalových fanoušků po vítězství svých hráčů. „Rekord překonán!“ shodují se frankofonní listy L'Echo a Le Soir. Ve vážnějším duchu hodnotí situaci deník La Capitale, podle něhož jde o „světový rekord, který nás zostuzuje“. List De Morgen píše o „belgickém smutku“. La Libre Belgique varuje, že prodlužování tohoto stavu poškodí hospodářství země.

Belgická média porovnávají délku místní krize z dobou, kterou potřebovali Iráčané k dosažení dohody o rozdělení moci mezi Kurdy, sunity a šíity a o vytvoření budoucí vlády. Nejspíš se opět začnou zmiňovat o rekordu 30. března. Pokud totiž Belgie nebude mít ani do té doby nový kabinet, překoná další rekord Iráku, který potřeboval ke konečnému sestavení nové vlády 289 dní.

Politická krize v Belgii v důsledku sporů mezi Vlámy a Valony trvá od loňských červnových voleb. Oživila a vyhrotila úvahy o rozpadu tohoto federativního státu, který tvoří Vlámsko, frankofonní Valonsko a dvojjazyčný Brusel.

Hranolková akce za Belgii

Ukončení vládní krize dnes v Belgii požadovalo 800 mladých lidí. Za zachování celistvosti země protestovali akcí nazvanou „hranolková revoluce“. Účastníci pochodovali k justičnímu paláci v centru metropole, kde byly projevy, lidem se zdarma rozdávaly kornouty s hranolky a majonézou, tak typické pro Belgii, a prodávala se vlámská i valonská piva.

„Chceme ukázat našim valonským kamarádům, že jsme proti separatismu. Vlámové a frankofonní obyvatelé mají stejné sociální a ekonomické problémy,“ prohlásil třiadvacetiletý vlámský student biologie Günter Kathagen. S ostatními provolával, že v jednotě je síla a že Belgie je nedělitelná.

"Nikdy jsme sami sebe nebrali vážně. Jsme země šmoulů, Tintinů a surrealismu. Belgie je země, která si ze sebe na rozdíl od Anglie nebo Francie dokáže dělat legraci, říká člen vlámského parlamentu Luckas Vander Taelen. Vysvětluje tak, proč Belgičané berou neradostný rekord s humorem. Sociální sítě jako Facebook a Twitter svolaly po celé zemi velkou národní oslavu a ironické protesty před úřadem předsedy vlády – byť tam ve skutečnosti žádný nesedí.