Dabbáší: OSN by mohla být pro bezletovou zónu

New York/Tripolis - Organizace spojených národů by mohla dát souhlas s vytvořením bezletové zóny nad Libyí, pokud by o to oficiálně požádala prozatímní Národní rada, kterou na východě země ustavili povstalci. Televizi Al-Džazíra to řekl zástupce libyjského velvyslance při světové organizaci Ibrahím Dabbáší, který jako jeden z prvních vysoce postavených diplomatů vypověděl poslušnost libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Dabbáší prohlásil, že Spojené národy by určitě byly přesvědčeny o nutnosti takového opatření, pokud by žádost pocházela od prozatímní rady.

„V tuto chvíli je potřeba, aby takové rozhodnutí učinili oficiálně a my v New Yorku jsme o něm byli informováni, tak abychom podali formální žádost OSN,“ řekl Dabbáší katarské televizní stanici. „Já osobně jsem toho názoru, že v tomto okamžiku je rezoluce o bezletové zóně velmi důležitý krok a jakýkoliv odklad přispěje k tomu, že bude prolito více libyjské krve,“ dodal.

Povstalecká Národní rada ve středu vyzvala k leteckým zásahům povoleným OSN. Jejich cílem by měli být zahraniční žoldáci, které prý Kaddáfí využívá proti civilistům. Rebelové odmítají přítomnost jakýchkoliv zahraničních vojáků na libyjském území.

O bezletové zóně se sice mezi diplomaty stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN diskutuje, ale rozhodnutí o jejím vytvoření se zatím neočekává. Například podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové k takovému rozhodnutí vede ještě dlouhá cesta. Spojené státy a jejich spojenci se obávají zejména diplomatických a vojenských rizik spojených s vynucováním bezletové zóny.