V Keni jsou teď sloni pod dohledem

Nairobi - Kenští ochranáři vybavili osm slonů sledovacím zařízením, které pomocí GPS a satelitů umožní sledovat jejich pohyb po národním parku Tsavo. Projekt má umožnit nejen zmapování migračních tras těchto savců, ale také pomoci v boji s pytláky.

Ve východní části národního parku Tsavo žije víc než 12 tisíc slonů. Ohrožuje je sucho, ztráta přirozeného prostředí i pytláci. Na obrovské ploše přesahující 22 tisíc kilometrů čtverečních jejich pohyb nikdo nedokáže přesně vysledovat. Změnit to mají speciální obojky. Osm samců a samic je bude mít na krku 20 měsíců. 

„Obojek je vybavený zařízením s globálním polohovým systémem a vysílačkou. Bude ve spojení s družicí a ta nám v reálném čase pošle informace o tom, kde slon právě je,“ říká Elphus Bitok z keňského úřadu pro ochranu přírody.   

Přesná poloha pomůže strážcům parku zlepšit ochranu před pytláky, kteří jdou hlavně po slonovině. Zmapování pohybu slonů také umožní, aby se zvířata nedostávala příliš často do kontaktu s lidmi. 

Populace slonů v Keni roste především díky zvýšené ochraně před pytláky. Za poslední 2 roky se počet těchto zvířat zvýšil o 8 procent. Správa parku Tsavo doufá, že trend udrží.