V půdě kolem reaktorů se objevilo plutonium

Tokio - Experti dnes na pěti místech jaderné elektrárny Fukušima zaznamenali stopy radioaktivního a vysoce jedovatého plutonia. To se používá jako palivo ve třetím bloku. Havarijní týmy v japonské elektrárně Fukušima dnes obnovily práce na odčerpávání stovek tun radioaktivní vody, která zejména ve druhém bloku udržuje vysokou hladinu zamoření. Úřady nevylučují, že radioaktivita možná pronikla do půdy a mořské vody. Víkendovou paniku kolem chybných údajů o radioaktivitě kritizovala tokijská vláda. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) na červen plánuje mimořádnou konferenci o důsledcích havárie ve Fukušimě.

Špatné zprávy z Fukušimy neberou konce. Společnost TEPCO provozující elektrárnu dnes oznámila, že měření potvrdila přítomnost plutonia v půdě kolem reaktorů. Těžký kov pravděpodobně pochází z palivové nádrže třetího reaktoru. Radioaktivní plutonium má poločas rozpadu 24 000 let a v organismu může vyvolat rakovinu. Prvek se objevil ve vzorcích, které byly kolem reaktoru odebrány před týdnem.

Inženýři navíc také poprvé našli vysoce radioaktivní vodu i mimo budovy s jadernými reaktory. Zhoršil se také vzduch v těsném okolí elektrárny. „Měření nám potvrdila, že přívodní tunely s elektrickými kabely vedle bloků 1 až 3 obsahují silně zamořenou vodu. Kudy se tam dostala, zatím nevíme,“ prohlásil mluvčí provozovatele elektrárny TEPCO Takaši Kurita.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Likvidace kontaminované vody je nyní hlavním úkolem záchranářů a podle odborníků může trvat týdny. Voda musí být z bloků elektrárny odčerpána, aby se mohly napojit na dodávku elektřiny čerpací systémy nutné k chlazení reaktorů. V zamořené vodě druhého reaktoru byla naměřena vysoká radioaktivita tisíc milisievertů, k zamoření došlo zřejmě v důsledku roztavení reaktorového jádra. Vzhledem ke stabilnímu tlaku uvnitř reaktoru ale podle expertů bylo roztavení nejspíš jen částečné.

Prosakování vody může způsobit ekologickou katastrofu. Správci elektrárny už požádali o pomoc Francii. Organizace Greenpeace naměřila vysokou radiaci i za vytyčenou evakuační zónou.

Podle zjištěných měření se zamoření moře rozšířilo o dalších 1,6 kilometru severně od elektrárny. V moři nedaleko pátého a šestého bloku byla zjištěna přítomnost radioaktivního jódu 131 v hodnotách víc než tisíckrát přesahujících normu. Odborníci se proto obávají, že radioaktivní voda uniká z elektrárny do moře.

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo vodárny a průmyslové podniky, aby nehromadily v zásobnících dešťovou vodu a nečerpaly vodu z řek bezprostředně po dešti. Veškeré nádrže s vodou mají být podle ministerstva zakryty ochrannými plachtami.

Japonská vláda dnes také označila za „absolutně nepřijatelné“ zveřejnění chybného údaje o úrovni radioaktivity ve druhém bloku jaderné elektrárny Fukušima 1. „Měření radiace je základní podmínkou pro zajištění bezpečnosti. Z tohoto hlediska jsou takové chyby naprosto nepřijatelné,“ uvedl Jukio Edano, mluvčí japonské vlády. Viceprezident společnosti TEPCO slíbil: „Budeme tvrdě pracovat na zkvalitnění naší práce, aby se to už neopakovalo.“

Údaj o desetimilionkrát vyšší úrovni radiace oproti normálnímu stavu v neděli vyděsil japonskou i světovou veřejnost. Elektrárenská společnost TEPCO později údaj opravila s tím, že jde jen o stotisícinásobek normálu.

/*json*/{"map":{"lat":37.424707171687,"lng":141.03269577026,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":37.424843496897,"lng":141.03578567505,"type":"18","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/