Japonská vláda chce odkoupit akcie TEPCO

Tokio - Japonská vláda chce podle tamních novin převzít energetickou společnost TEPCO, která provozuje ochromenou jadernou elektrárnu Fukušima. Kabinet o tom uvažuje hlavně kvůli odškodnému pro lidi zasažené atomovou krizí. Odhaduje se na miliardy dolarů. Technici ve Fukušimě mezitím dál bojují s unikající radiací. Firma zřejmě opět špatně měřila uniklou radioaktivitu. Zamoření podzemní vody pod elektrárnou izotopem jodu je prý ve skutečnosti mnohem nižší než desetitisícinásobné překročení limitu, které TEPCO uváděla ve čtvrtek. Oznámil to dnes japonský úřad pro bezpečnost jaderných reaktorů NISA.

Tisíci tun mořské vody denně polévají dělníci přehřívající se poškozené reaktory ve Fukušimě, aby udrželi teplotu paliva pod bodem tání. Kvůli tomu ale pronikají hektolitry kontaminované vody do podzemí a tudy i do oceánu. V moři kolem Fukušimy už hodnoty radiace překročily více než 4tisíckrát běžné limity. „Prioritou je stabilizovat situaci. Zkušenosti, které tady získáme, nám pak pomůžou v dalších jaderných elektrárnách a při stavbě nových zařízení,“ potvrdila generální ředitelka společnosti AREVA Anne Lauvergeon.

Odstraňovaní škod a vyplácení odškodného kvůli atomové krizi bude podle všeho stát desítky miliard dolarů. Vláda proto zvažuje, že by firmě finančně pomohla výměnou za určitý podíl v ní. Momentálně se mluví o více než padesátiprocentním balíku akcií, nicméně vše je zatím stále v jednání.

Video Japonská vláda chce odkoupit akcie TEPKO
video

Japonská vláda chce odkoupit akcie TEPKO

Další evakuace není podle vlády nutná

Japonská vláda je mezitím pod tlakem kvůli tomu, aby rozšířila evakuační zónu okolo elektrárny. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou limity nutné pro evakuaci dvojnásobně překročené až 40 kilometrů od Fukušimy. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost to ale popírá.

Premiér Naoto Kan dnes ujistil Japonce, že zvýšená radioaktivita po havárii ve Fukušimě nebude představovat žádnou hrozbu pro jejich zdraví, pokud budou dodržovat doporučení státních úřadů. Odmítl v této souvislosti rozšíření dvacetikilometrové evakuované zóny kolem elektrárny, jak doporučovali někteří experti. Japonská armáda začala systematicky sbírat těla obětí tsunami.

Vojáci začali sbírat těla mrtvých

Japonská armáda dnes za účasti policie, pobřežní stráže a podpory amerických vojáků zahájila rozsáhlé vyhledávání a sběr těl obětí tsunami podél pobřeží, které vlna zasáhla. Akce se účastní na 18 000 mužů z japonské a 7 000 z americké strany. Větší část pátrání se zaměřuje na nejzasaženější úsek pobřeží a blízkého vnitrozemí ve třech prefekturách. Stále je pohřešováno asi 16 400 lidí, nalezeno bylo dosud 11 500 obětí. Evakuovaná zóna kolem elektrárny je kvůli radiaci z pátrání vyloučena. Úřady v ní předpokládají asi 1 000 obětí.

Ve čtvrtek večer byl na elektrárně zaznamenán bizarní případ. Jistý pětadvacetiletý nezaměstnaný se pokoušel proniknout k prvnímu energobloku Fukušimy. Dělníci, kteří tam pracovali, mu v tom však zabránili. Muž tedy odjel k druhému energobloku, autem prorazil zamčená vrata a pak asi deset minut kroužil sem tam po prostranství, než ho policie zadržela. Jako důvod tohoto počínání pak uvedl, že chtěl „upozornit na sebe a na svou situaci“.