Krejčíř odmítá, že by spáchal pojistný podvod

Johannesburg - Kontroverzní český podnikatel Radovan Krejčíř dnes v Jihoafrické republice u soudu odmítl, že by spáchal pojistný podvod. Uvedl také, že veděl, že mu hrozí zatčení, a přesto neutíkal. Soud dnes navzdory tomu odložil rozhodnutí, zda Krejčíře propustí na kauci. Podnikatel je podezřelý, že předstíral rakovinu, aby získal od pojišťovny peníze. V JAR je spojován i s několika vraždami, naposledy se smrtí kontroverzního podnikatele a údajného šéfa místního podsvětí Cyrila Beeky. Česká justice ho stíhá za majetkové a násilné trestné činy.

Rozhodnutí, zda propustí Krejčíře na kauci, dnes soud odložil na pátek. Obhajoba propuštění žádala s argumentem, že Krejčíř prý stejně nemá kam jít. Prokuratura ale namítala, že má naopak všechny prostředky k tomu, aby se soudu vyhnul, a také by na svobodě mohl ovlivňovat svědky. Žádala, aby soud propuštění na kauci zamítl.

Státní žalobce dnes u soudu také přečetl místopřísežné prohlášení vyšetřovatele Dumasaniho Patricka Mbotha, podle jehož zjištění si prý Krejčíř objednal ze Srbska tři nájemné vrahy, aby zabili některé svědky podle „seznamu smrti“, nalezeného v Krejčířově domě při březnové policejní razii. První na seznamu byl jeden z šéfů místního podsvětí Cyril Beeka, který byl skutečně zastřelen v Kapském Městě 21. března ve svém autě.

Video Studio ČT24 o Radovanu Krejčířovi
video

Studio ČT24 o Radovanu Krejčířovi

Krejčíř se podle jihoafrických médií dozvěděl z českých novin o tom, že by mohl být zatčen, zjistil to prý také díky prohlášení bezpečnostního poradce Petera O˙Sullivana u jiného jihoafrického soudu. Krejčíř tvrdí, že proto nabídl policii spolupráci. Jihoafrické policii se podnikatel vzdal 25. března. Krejčíř je nyní ve vazbě.

Dnešní jednání navázalo na odročené stání z 28. března, kdy soud rozhodl, že Krejčíře ponechá ve vazbě. Jednání probíhalo za přísných bezpečnostních opatření. Jednání soudu mimo jiné sledují Krejčířova manželka, jeho syn a také matka, která do JAR přiletěla ve středu. Podle webu news24.com advokát dnes před soudem přečetl Krejčířovo prohlášení, v němž podnikatel uvádí, že Česko musel opustit, protože jeho život byl ohrožen. Server eyewitnessnews.co.za informoval, že Krejčíř se chce v JAR usadit trvale.

Krejčíř je obžalován, že pomocí zfalšovaných dokladů přesvědčil pojišťovny, že se nachází v závěrečné fázi rakoviny, a že neoprávněně získal pojistku asi 4,5 milionu randů (zhruba 11 milionů korun). „Zabavili jsme mu Lamborghini a Ferrari v jeho domě v Bedfordview, abychom zabránili rozpuštění majetku v průběhu vyšetřování,“ uvedl zdroj z jihoafrického daňového úřadu.

Podezřelý je z uplácení policistů, vraždy spolupracovníka nebo z podílu na plánování vražd dalších lidí. Jejich seznam policie našla právě u Krejčíře. Mezi nimi je i jméno prokurátora, který Krejčíře žaluje v kauze předstírané rakoviny.

Souběžně s vyšetřováním Krejčíře jihoafrickými úřady pokračuje v JAR řízení o jeho vydání do Česka. Krejčíř, který před šesti lety při domovní prohlídce uprchl české policii, je českými úřady stíhán za majetkové a násilné trestné činy. Česko se v JAR domáhá Krejčířova vydání od roku 2007. Krejčíř se dnes u soudu údajně hájil, že Česko musel opustit, protože se cítil ohrožen na životě.