Výzkum, který se zabýval vývojem za posledních deset milionů let, mohl pomoci zlepšit porozumění silným zemětřesením. Tým vědců, zahrnující kromě Australanů také německé a francouzské odborníky, ve středu uvedl, že podle výsledků bádání zesílení monzunů v Indii zrychlilo posun indické desky za zkoumané období o 20 procent. Podle vedoucího týmu Giampiera Iaffaldana vědci delší dobu vědí, že tektonický pohyb ovlivňuje klima a v důsledku toho vznikají nové hory nebo příkopy v oceánu. Současná studie poprvé ukazuje, že platí i opak.
Giampiero Iaffaldano, jeden z autorů studie:
„Zvětšování a zmenšování moří nebo vznik vysokých hor v Andách či Tibetu představují geologické procesy, které ovlivňují klima. V naší studii poprvé ukazujeme, že vývoj klimatu může naopak ovlivnit pohyb tektonických desek.“
Iaffaldano spolupracoval s Laurentem Hussonem z univerzity geologických věd v Rennes a s Hansem-Peterem Bungem z Mnichovské univerzity Ludvíka Maxmiliána. Výsledky jejich zkoumání publikoval nedávno časopis Earth and Planetary Science Letters. Tým by se nyní chtěl pokusit prozkoumat, jestli klima ovlivnilo pohyb tektonických desek i v jiných regionech než v Indii. Například je možné, že mělo vliv na vývoj jihoamerických And nebo severoamerických Skalistých hor.
