Evropská komise schválila stavbu českého superlaseru

Praha - Evropská komise definitivně schválila projekt superlaseru ELI (Extreme Light Infrastructure), který má ze peníze EU vyrůst v Dolních Břežanech u Prahy. Oznámilo to ministerstvo školství. Centrum za téměř sedm miliard korun začne fungovat od roku 2014. Má jít o vědecký komplex světového významu, nejvýkonnější laser světa bude sloužit při zkoumání buněk nebo terapii nádorů.

„Projekt ELI je výsledkem intenzivní spolupráce 40 výzkumných institucí ze 13 zemí EU,“ uvedl úřad. Výkon laseru by měl být až stokrát větší, než dosud mají největší zařízení tohoto druhu. Součástí projektu jsou i dvě další vědecká centra s odlišným zaměřením, která by měla vyrůst v Maďarsku a Rumunsku.

„Mezi technologie a projekty, u kterých se očekává, že přinesou dlouhodobé ekonomické dopady, patří především nové techniky pro lékařské zobrazování a diagnostiku, radioterapii a léčbu rakoviny, nástroje pro vývoj a testování nových materiálů, nové techniky pro nakládání s radioaktivním odpadem a tak dále. Vědci se v Dolních Břežanech budou také zabývat některými problémy termojaderné fúze,“ popsalo ministerstvo přínos centra.

Šanci mají i další projekty

V Bruselu také čeká na schválení dalších pět obřích vědeckých projektů, které mají v Česku vzniknout. Je mezi nimi třeba Středoevropský technologický institut (CEITEC), který by měl za 6,5 miliardy korun vyrůst v Brně a kde by se zkoumaly biomateriály a robotické systémy využitelné při náročných operacích. V moravské metropoli má vyrůst také Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA-ICRC) za zhruba pět miliard korun. Na schválení čeká i Biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV, které by mělo vyrůst u Vestce u Prahy nebo Udržitelná energetika Centra výzkumu ŘEŽ. Poslední velký projekt je ostravské superpočítačové centrum IT4Innovations za 1,8 miliardy.

Podle velvyslankyně ČR při EU Mileny Vicenové je schválení všech pěti projektů „na dobré cestě“, přestože Češi musí složitě dokazovat, že státní financování projektů, nepředstavuje nepovolenou pomoc.