Desítky policistů zraněny při prvomájových demonstracích

Berlín – Největší prvomájové nepokoje v Německu se letos odehrály v Hamburku. Radikálové házeli na policii zápalné lahve, ta na demonstranty použila vodní děla. Demonstrací za spravedlivé mzdy a lepší pracovní podmínky napříč Německem se podle odhadů odborářské centrály DGB zúčastnilo přes 420 000 lidí. Několik osob bylo zatčeno a krátce po setmění policie hamburský protest více než 9000 radikálů ukončila. V německých ulicích bylo kolem 6000 policistů, desítky jich byly zraněny. K větším hmotným škodám nedošlo.

Letošní prvomájové demonstrace v Německu nebyly bouřlivější než v minulých letech. Policie si dokonce pochvalovala, že se jí na většině míst podařilo udržet demonstranty v šachu. Ti se nakonec poměrně klidně rozešli. Po drobných potyčkách mezi skupinkami extremistů jsou rozbité výlohy, úřady v Berlíně hlásí 75 lehce zraněných policistů.

V některých městech se konaly demonstrace proti pravicovému extremismu. Například v Heilbronnu demonstrovalo na 5000 lidí proti pochodu pravicových radikálů. Po potyčkách s policií tam bylo dočasně zadrženo na 450 přívrženců radikálně levicové scény. Podobné demonstrace a protidemonstrace se odehrály v Halle, Greifswaldu či Brémách.

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

Klid v ulicích německých měst ale nebyl zadarmo. Pořádek hlídalo na devět tisíc policistů, kteří byli do větších měst sváženi z celého státu „Někdo prostě nepochopí, že první máj se dá slavit i poklidně. Nasadili jsme jen v ulicích Berlína na 7 tisíc policistů. Z toho 4 tisíce místních,“ informoval mluvčí berlínské policie Stefan Gille. Nasazena byla i těžká technika, včetně vodních děl.