Na slovensko-rakouské hranici by mohl být národní park

Vídeň - Rakouští ochránci přírody chtějí založit nový národní park podél toku Moravy na slovensko-rakouském pomezí. Za svou jedinečnost vděčí příroda v této oblasti paradoxně železné oponě. Je tu například jedno z největších přirozených čapích hnízdišť ve střední Evropě. Experti proto žádají pro oblast nejvyšší stupeň ochrany, v Rakousku dokonce navrhují zřídit přímo národní park.

Podle ekologů je za 5 minut 12. Oblast ohrožuje především skutečnost, že leží uprostřed regionu, který se ekonomicky propojuje a rychle rozvíjí. „Kolem tohoto území leží hlavní města Vídeň a Bratislava, na severu Brno, celkem 4,5 milionu lidí, rozvoj tohoto území jde velmi rychle vpřed. Buduje se infrastruktura, v plánu jsou dálnice, to jsou všechno projekty, které přírodu ohrožují,“ varuje rakouský ochránce přírody Gerhard Egger.

Území plánovaného národního parku například protíná projekt rychlostní silnice, která by měla Rakousko a Slovensko spojit na místo přívozů.

„Dovedeme si představit dvě možnosti jak tuto krajinu zachovat, vytvořit na rakouské straně biosférický park, nebo, ještě lépe, zřídit tu národní park,“ myslí si Egger.

Úvahy o zřízení národního parku jsou ale teprve v zárodku. Rakousko i Slovensko budou muset například pečlivě zvážit ekonomická i ekologická pro a proti.

V Rakousku je dnes 6 národních parků, tři z nich jsou vysokohorské, zbylé tři naopak nížinné. Jestli na seznam přibude sedmý, se teprve uvidí.