Rio de Janeiro má konkurenci, sochu Ježíše odhalili v Peru

Lima - Peruánský prezident Alan García v hlavním městě Limě slavnostně odhalil obří sochu Ježíše Krista, která silně připomíná slavnou turistickou atrakci brazilského Rio de Janeira, monument Krista Spasitele. „Kristus Tichomoří“, který pohlíží na vody Pacifiku, je vysoký 22 metrů a spočívá na 15 metrů vysokém betonovém podstavci. Projekt ale vyvolal odmítavé postoje nejen představitelů města, ale i odborníků a médií.

„Pán Ježíš Kristus ochraňuje Peru na jeho cestě k harmonii, odpuštění a usmíření,“ řekl prezident s biblí v ruce při odhalování pomníku. Socha, která zdobí pahorek Morro Solar de Chorrillos, se ale stala předmětem vážných sporů prezidenta s limskou radnicí. Starostka hlavního města Susana Villaránová kritizovala projekt pro přílišnou nákladnost, absenci výběrového řízení a také fakt, že socha není původní.

Villaránová také nesouhlasila ani s umístěním monumentu. Upozornila, že je řada míst, kde by socha na tichomořském břehu Limy mohla stát, například poblíž téměř dokončené mezioceánské dálnice, která propojí Peru s brazilskými přístavy na atlantickém břehu jihoamerického kontinentu. García, kterému brzy skončí volební období, navíc radnici o svém záměru neinformoval.

Peruánského Krista lze spatřit z různých čtvrtí metropole, nejen vyvýšených přírodních míst, ale také z výškových budov a pobřežních pásem. Součástí monumentu bude i osvětlovací systém o 26 barvách, jenž bude v nočních hodinách ozařovat limské pobřeží.