Chávez se oslav 200. výročí nezávislosti osobně nezúčastnil

Caracas – Velkou vojenskou přehlídkou, půlnočním ohňostrojem a dalšími akcemi dnes Venezuela slaví 200. výročí vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Oslav se však osobně nezúčastnil prezident Hugo Chávez, který se v pondělí nečekaně vrátil z Kuby, kde mu byl vyoperován rakovinný nádor. Dnes zůstal v prezidentském paláci a obyvatele pozdravil jen v živém televizním vstupu a také ve vzkazu zveřejněném na internetové sociální síti Twitter.

„Všechno nejlepší k narozeninám, drahá otčino!“ napsal Chávez na Twitter v době, kdy ministři jeho vlády vedli oslavy výročí nezávislosti. Na řadě míst hlavního města Caracasu vyletěly k nebi o půlnoci místního času ohňostroje a v mnoha městech po celé zemi vypukly pouliční slavnosti.      

Na úvod vojenské přehlídky promluvil Chávez v televizním vystoupení k armádě, obkopen nejvyššími armádními činiteli. Prezident zasalutoval a poté hovořil pod portrétem hrdiny boje za nezávislost Simóna Bolívara. K oslavám ve Venezuele se připojili také latinskoameričtí levicoví prezidenti Evo Morales z Bolívie, José Mujica z Uruguaye a z Paraguaye Fernando Lugo, kterému lékaři loni rovněž zjistili rakovinu. 

Chávez se z Kuby vrátil nečekaně včera

Už po svém včerejším triumfálním návratu, kdy ho tisíce lidí vítaly jako hrdinu, prezident řekl, že si nemyslí, že se bude moci oficiálních akcí zúčastnit. Oslavám výročí nezávislosti ale přikládal už dlouho velký význam. Sám se totiž považuje za dědice jednoho z otců nezávislosti Latinské Ameriky a svoji politiku označuje jako „bolívarovskou revoluci“ a „druhou nezávislost“, tentokrát na buržoazii.   

Návrat z Havany Chávezovi umožnil znovu převzít politickou kontrolu státu, ale nerozptýlil pochybnosti, zda mu jeho zdravotní stav umožní vést zemi nebo usilovat o znovuzvolení v roce 2012. Jakékoli komplikace jeho zdravotního stavu by mohly vytvořit politický chaos ve Venezuele, kde není stanoven žádný vůdce či možný následník ani mezi jeho spojenci ani v táboře oponentů charismatického Cháveze, který této jihoamerické zemi dominuje posledních 12 let.