Africkým rohem zmítá hladové zlo

Ženeva/Mogadišo - Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres varoval před gradující potravinovou krizí v Somálsku. V sousedních zemích tzv. Afrického rohu totiž neustále vzrůstá počet somálských uprchlíků, kteří podle aktuálních zpráv trpí stále výraznější podvýživou. Množí se případy, kdy běženci umírají i navzdory lékařské péči. Celá situace by podle Guterrese mohla vést „k lidské tragédii nepředstavitelných rozměrů“, a OSN proto žádá masivní humanitární pomoc. Informaci přinesla BBC.

Somálsko letos postihlo nejhorší sucho za šedesát let, zemí navíc již dvě desetiletí zmítá vleklá občanská válka. Odhaduje se proto, že čtvrtina Somálců je buď vysídlená v rámci země, nebo žijí přímo jako uprchlíci. Zahraniční média v souvislosti se zvyšující se migrací hovoří o exodu.

Podle mluvčí úřadu Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) Melisy Flemingové tak jen za posledních šest měsíců migrovalo z hladovějící a rozvrácené země 135 tisíc Somálců. „Jen v červnu uprchlo přes hranice 54 000 lidí, což je trojnásobek počtu lidí, kteří utekli v květnu,“ varuje Flemingová. „To je obrovský vzrůst,“ dodává.

Polovina dětí je podvyživená

Nejčastějším cílem běženců jsou sousední Etiopie a Keňa a podle zdejších lékařů a humanitárních pracovníků se množí případy, kdy podvyživení lidé a zejména děti umírají již krátce po překročení hranice. Podle UNCHR je silně podvyživena celá polovina dětí, které ze Somálska přicházejí do Etiopie, v případě Keni se jedná o 30 až 40 procent.

„Nejtragičtější svědectví je pro nás to, že existují děti, které jsou tak slabé, že i navzdory naší pohotovostní péči umírají během čtyřiadvaceti hodin,“ upozornila Flemingová. „Stav dětí v táborech je velice špatný. Lidé nemají základní potraviny. Jestli děti nedostanou potřebné živiny v prvních pěti letech života, bude to mít nenapravitelné následky na jejich vývoj,“ varoval Nicholas Wasunna ze společnosti World Vision Kenya.

Situaci komplikuje sucho

UNHCR uvádí, že je potřeba masivní pomoc v podobě jídla, přístřeší a zdravotnických služeb. Situaci navíc komplikuje fakt, že sucho nepostihlo pouze Somálsko, ale právě i cílové země běženců a dále Eritreu a Džibutsko. Nedostatkem vody tak trpí 12 milionů lidí.

Varování a prosba o pomoc se ze strany OSN ozývá krátce poté, co k témuž vyzvaly i humanitární organizace včetně Červeného kříže. Ty na pomoc hladovějící části Afriky žádají bezmála 150 milionů dolarů.

Krize Afrického rohu
Krize Afrického rohu
Více fotek
  • Krize Afrického rohu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2693/269261.jpg
  • Afrika autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1832/183197.jpg