Otřesné záběry z jatek zastavily vývoz australských krav jen na měsíc

Sydney - Austrálie znovu obnovuje vývoz skotu do Indonésie. Zhruba před měsícem australský ministr zemědělství kvůli špatnému zacházení s živými zvířaty jejich převoz zakázal. Podle něj se ale už tamní podmínky zlepšily. Vývoz živého dobytka ročně dosahuje objemu 330 milionů australských dolarů, v přepočtu skoro 6 miliard korun.

Otřesné záběry televize ABC z indonéských jatek se postaraly o přestávku v obchodování mezi Austrálií a Indonésií. Původně měla trvat půl roku, už po měsíci se ale další krávy z australských plání vydají na zhruba 5 000 kilometrů dlouhou cestu za moře. „Zrušil jsem to přerušení, abychom mohli podpořit a pokračovat v odvětví, které je nezbytné, důležité pro australskou ekonomiku a je oboustranně výhodné,“ vysvětluje australský ministr zemědělství Joe Ludwig. 

Na australskou vládu tlačili hlavně domácí farmáři, kteří přicházeli o práci. Do Indonésie totiž vyvážejí asi půl milionu kusů hovězího ročně, to je asi 60 procent tamního exportu skotu. Cena hovězího se kvůli náhlému přebytku začala v Austrálii snižovat a v Indonésii naopak zvyšovat. 

Australské ministerstvo zemědělství prý nadále nicméně bude vyžadovat nezávislou kontrolu každých indonéských jatek. Chce taky hlídat plnění světových standardů pro zacházení s dobytkem, zdokonalit sledovací systém zvířat z ohrady až na porážku.