Atlantis napíše poslední kapitolu v éře raketoplánů

Mys Canaveral (USA) – V čase 17:26 se začne psát poslední kapitola amerických raketoplánů. K mezinárodní vesmírné stanici má naposledy odstartovat Atlantis. Technici začali dnes ráno v 8:01 SELČ plnit palivové nádrže tekutým vodíkem a kyslíkem. Přípravy na vůbec poslední let raketoplánu tak pokračují i přes nepříznivé počasí, které na kosmodromu na floridském Mysu Canaveral panuje. Letové středisko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nicméně čas do zážehu motorů nadále odpočítává, zároveň ale dává odletu jen třicetiprocentní šanci.

Nepříznivé počasí je na Mysu Canaveral již několikátý den. Během čtvrteční bouře do blízkosti odpalovací plochy uhodily dva blesky. První udeřil do asi 160 metrů vzdálené vodárenské věže a druhý o několik minut později do pláže severovýchodně od Atlantisu. Technici z bezpečnostních důvodů následně prověřili, zda výboje neporušily systémy raketoplánu. Kontrolou prošel jak samotný Atlantis, tak obří externí palivová nádrž, raketové nosiče, motory raketoplánu a pozemní podpůrné vybavení.

Pokud se dnes raketoplán, na jehož start se na Floridu přijelo podívat asi 750 000 turistů, nevydá na svou poslední vesmírnou pouť, bude mít další možnost ke startu v sobotu v 17:04 SELČ. V sobotu meteorologové očekávají příznivé počasí se šedesátiprocentní pravděpodobností.

Dvanáctidenní mise Atlantisu, jehož čtyřčlenná posádka k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dopraví zásoby na celý rok, bude poslední v třicetileté historii programu letů raketoplánů. K ukončení provozu těchto vesmírných plavidel vedly NASA zejména vysoké finanční náklady.

Nejméně do roku 2015 nebudou mít Spojené státy vesmírnou loď schopnou dopravovat astronauty do vesmíru, a NASA tak bude odkázána na ruské Sojuzy.