Panetta: Porážka al-Káidy je na dosah

Kábul - Americký ministr obrany Leon Panetta přicestoval na první návštěvu Afghánistánu. Při příletu prohlásil, že porážka al-Káidy je na dosah a Spojené státy jsou schopné dopadnout dvacet zbývajících lídrů skupiny. Americké jednotky mezitím zaznamenaly další ztráty. Agent afghánské výzvědné služby zastřelil na severu země vojáka a civilistu, dalšího příslušníka armády zranil. K incidentu došlo v poměrně poklidné provincii Pandžšír, která byla v minulosti centrem odporu proti Tálibánu.

Na svou první návštěvu Afghánistánu ve funkci amerického ministra obrany přicestoval Leon Panetta. Prohlásil, že porážka teroristické sítě al-Káida je „na dosah“, přičemž klíčových je deset až dvacet zbylých vůdců organizace. Její nejvyšší šéf Ajmán Zavahrí se podle Panetty pravděpodobně nachází v kmenových oblastech Pákistánu, jenž sousedí s Afghánistánem.

Leon Panetta, ministr obrany USA

„Máme na dosah strategickou porážku Al-Káidy a já doufám, že jsme schopni se na to zaměřit, samozřejmě také ve spolupráci s mým předchozím úřadem.“

Po květnovém zabití předchozího šéfa al-Káidy je podle něj nyní načase zintenzivnit úsilí o likvidaci vedení al-Káidy. „Protože věřím, že pokud budeme v tomto úsilí pokračovat, opravdu dokážeme zničit al-Káidu jako hrozbu,“ dodal. Panetta jmenovitě zmínil dva vůdce al-Káidy: někdejšího duchovního působícího v USA Anwara al-Awlakiho, nyní z jemenské pobočky organizace, a jejího vůdce Zavahrího.

Afghánský agent zastřelil vojáka a civilistu působící v NATO

Na severu Afghánistánu mezitím agent afghánské výzvědné služby zastřelil vojáka a civilistu působící v afghánské misi NATO. Další voják NATO utrpěl při střelbě zranění. Agentura AFP s odvoláním na místní policii uvedla, že oba zabití byli Američané. Původně místní policie hovořila o dvou zabitých vojácích, ale jak upozorňuje Reuters, i civilisté ve službách NATO často nosí uniformy podobné vojenským.

Incident se odehrál v jindy poměrně poklidné provincii Pandžšír. Střelbu, která si vyžádala oběti mezi vojáky ISAF, potvrdila bez dalších podrobností i mise NATO. „Měl pistoli, zahájil palbu a zabil dva vojáky z PRT (provinčního rekonstrukčního týmu). Zranil třetího, jenž střelbu opětoval a agenta (afghánské rozvědky) NDS zabil,“ prohlásil šéf místní policie.

Údajný člen ochranky jménem Amanulláh stál před domem, když kolem projížděl konvoj, popisovala události agentura AP. Muž jej zastavil, začal se s aliančními vojáky hádat a zahájil palbu, vylíčil incident policejní šéf. Agent byl podle něj v oblasti ze soukromých důvodů. Další podrobnosti úřady nesdělily. NATO ještě před tímto útokem informovalo, že letos v Afghánistánu zahynulo 283 jeho vojáků a tento měsíc 12.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24