Po memoárech americké Kampuschové se jen zaprášilo

New York - Na 175 000 výtisků knihy A Stolen Life (Ukradený život) se prodalo hned během prvního dne vydání 12. července. Autorkou je „americká Natascha Kampuschová“ Jaycee Lee Dugardová, kterou v roce 1991 jako jedenáctiletou unesli a následujících 18 let věznili manželé Phillip a Nancy Garridovi. O nové knize nakladatelství Simon & Schuster a létech strávených v zajetí hovořila Dugardová také exkluzivně pro ABC News.

Případ únosu a mnohaletého věznění šokoval Spojené státy v roce 2009, kdy byla Dugardová zachráněna i s dcerami, jimž tehdy bylo 11 a 15 let. Předtím musela žít léta v zajetí izolována od okolního světa. Její únosci, kteří se jí zmocnili ve městě South Lake Tahoe, ji zadržovali v chatrčích a stanech na zahradě svého domu. Bili ji, drželi v poutech a znásilňovali. Nepustili ji do školy ani k lékaři.

Za své utrpení dostala Dugardová v roce 2009 od státu Kalifornie odškodnění ve výši 20 milionů dolarů. Od svého osvobození se vrátila ke své původní rodině, s níž nyní žije na utajovaném místě. Devětapadesátiletý Phillip Garrido, který s Dugardovou zplodil dvě děti, byl odsouzen na doživotí. Jeho pětapadesátiletá žena Nancy dostala 36 let za mřížemi.