Murdoch bude vypovídat v parlamentu, zajímá se o něj i FBI

Londýn - Britská policie zatkla dalšího člověka v souvislosti se skandálem kolem odposlechů bulvárního nedělníku News of the World. Zatčen byl bývalý šéfredaktor tohoto nedělníku Neil Wallis. Mediální magnát Rupert Murdoch, kterému nedělník patřil, po počátečním zdráhání souhlasil, že půjde o celé aféře vypovídat před parlamentní výbor. Jeho syn James, stejně jako jeho podřízená Rebekah Brooksová, do parlamentu přijde také. Aktivitami Murdochovy News Corporation se začala zabývat i americká FBI - pro podezření, že společnost odposlouchávala telefony příbuzných obětí z 11. září.

Zdroj: Getty Images News Autor: Arthur Edwards

Předseda výboru pro kulturu, média a sport konzervativec John Whittingdale dnes oznámil, že Brooksová přijala pozvání předstoupit v úterý před výbor a o celé aféře vypovídat. Rupert Murdoch a také jeho syn James původně pozvání na úterý odmítli, ale názor změnili poté, co jejich postoj ostře zkritizoval britský premiér David Cameron.

Whittingdale poslal Rupertu i Jamesi Murdochovi obsílku navzdory jejich původnímu odporu. Oba jsou americkými občany, a tak vznikla pochybnost, zda vůbec jsou nuceni předvolání uposlechnout. Whittingdale přiznal, že se bude muset poradit s právníky.

James Murdoch řídí otcovy operace v Asii a v Evropě, zatímco Brooksová byla šéfredaktorkou nejprve News of the World a pak i dalšího Murdochova bulváru The Sun. Nyní je šéfkou společnosti News International, která řídí všechny Murdochovy tituly v Británii.

Na Murdochovu společnost se zaměřila i americká FBI

Americká FBI mezitím oznámila, že prověří podezření, že lidé z Murdochovy společnosti News Corporation odposlouchávali telefonní rozhovory příbuzných obětí z 11. září 2001, kdy se USA staly obětí teroristického útoku. Podnět k šetření dal ve středu poslanec státu New York Peter King. „Zkoumáme obvinění předložená v dopisu Petera Kinga,“ sdělil podle zdroj z FBI, který si nepřál být jmenován. „Zákon říká, že každá americká společnost, která podplatí úředníky v zahraničí, musí zaplatit pokutu a jejím představitelům hrozí dokonce vězení. Chceme se ujistit, že toto se nedělo,“ uvedl senátor Lautenberg.

Scotland Yard dnes uvedl, že v úterý ráno byl v Londýně zatčen šedesátiletý muž. Podle britských médií jde o Neila Wallise, který byl zástupcem šéfredaktora News of the World Andyho Coulsona. Podle The Guardian není Wallis vyšetřován kvůli odposlechům, ale kvůli uplácení policistů výměnou za informace.

Jde již o devátého zatčeného v souvislosti s aférou, která vedla k uzavření nedělníku. Minulý týden byl zatčen také Andy Coulson, který byl šéfredaktorem News of the World v letech 2003 až 2007 a byl Wallisovým nadřízeným. Coulson byl také do letošního ledna šéfem komunikace premiéra Davida Camerona. Minulý týden policie znovu zatkla reportéra Clivea Goodmana, který stál u zrodu celého skandálu v roce 2005, kdy se přišlo na to, že nechal odposlouchávat hlasové schránky královské rodiny.

Murdoch kvůli veřejnému pobouření, které vyvolaly metody jeho bulváru, také ve středu odstoupil od lukrativní akvizice britské satelitní televize BSkyB. Toto překvapivé rozhodnutí je dosavadním vrcholem aféry, která během necelých dvou týdnů změnila britskou mediální i politickou scénu, ale která tím ještě nekončí.

Politici se zbavili Murdochova vlivu

Několik britských listů dnes píše o tom, že překotný vývoj posledních dní znamenal osvobození od vlivu, který měl Murdoch na britské politiky obou hlavních stran. Podle listu The Guardian byla středa v londýnské vládní čtvrti Westminsteru „dnem katarze, kdy politici jednali, jako kdyby byli osvobozeni z otroctví Murdochova impéria“.

„Nyní víme, kdo řídí zemi,“ napsal v souvislosti s odlivem Murdochova vlivu komentátor listu The Independent. „Nezvolená a z velké části nikomu neodpovědná společnost jednala povýšeně, zatímco nepříliš známí ministři museli rezignovat kvůli drobným přestupkům nebo kvůli žádným přestupkům, často na dryáčnické naléhání listů News International,“ uvedl komentátor a připomněl, že celý zvrat je částečně důsledkem „brilantní a neústupné investigativní žurnalistiky“. Narážel na fakt, že celou aféru udržoval při životě The Guardian.