Syrská opozice se chystá vytvořit stínovou vládu

Istanbul - Syrská opozice na konferenci v tureckém Istanbulu vytvořila pětadvacetičlennou radu, která mám iniciovat sestavení stínové vlády. Grémium dnes zasedne znovu, aby jmenovalo jedenáctičlenný výbor, který má kabinet sestavit. Účastníci konference se ale nedokázali shodnout na tom, zda stínovou vládu sestavit hned, nebo počkat, až dojde k všelidovému povstání.

Vytvoření rady den po dosud údajně největších protivládních protestech má povzbudit protestující, kteří v Sýrii riskují životy. „Lidé hlasovali pro vznik rady, která má reprezentovat Syřany v exilu. Našim lidem dáváme vlastní vizi budoucí Sýrie, naši vizi konce režimu Bašára Asada. Chceme lepší budoucnost, demokracii, svobody a lidská práva,“ řekl opoziční předák Hajtám Málih. Rodina Asadů už je u moci 41 let a nynější vláda protesty usilující o její ukončení krvavě potlačuje.

Istanbulské akce nazvané Konference národní spásy se zúčastnilo na tři sta padesát lidí. Původně se měli spojit telemostem s podobnou konferencí v Damašku, ale ta byla zrušena poté, co bezpečnostní síly v pátek zaútočily na místo jejího předpokládaného konání. Jenom v syrské metropoli vládní síly v pátek zabily 23 lidí, oběti hlásili aktivisté i z Hamá a dalších měst. Asad tvrdí, že chce násilí ukončit. Před týdnem jednal se svými oponenty. Většina opozičních skupin ale jakýkoli dialog odmítá. „Pokud chce Asad zastavit krveprolití, musí odejít ze země. Musí rezignovat,“ prohlásil Málih.

Včerejší setkání ale ukázalo také nejednotnost syrské opozice, která reprezentuje celou řadu názorových skupin od liberálů po islamisty. Názorové rozpory zkomplikovaly zasedání, když konferenci opustili zástupci Kurdů. Podle nich je ostatní skupiny ignorovaly.

K ukončení brutality syrského režimu v sobotu na konferenci v Turecku znovu vybídla šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Od poloviny března zahynulo přes 1 400 lidí, nejméně 12 000 osob bylo zatčeno a tisíce dalších prchly z domovů před vojáky.