V Afghánistánu se chytli do fotopasti vzácní levharti

Kábul – Zoologové objevili v Afghánistánu kolonii vzácných sněžných levhartů neboli irbisů horských. Unikátní kočkovité šelmy přežily v odlehlých oblastech na severovýchodě země. V horách je vědci vyfotografovali na 16 různých místech pomocí fotopastí. Jedná se o vůbec první fotografický záznam těchto šelem v Afghánistánu.

„Je to fantastický objev. Dokazuje, že irbisové v Afghánistánu mají šanci na přežití,“ raduje se Peter Zahler ze Společnosti pro ochranu divoké přírody (WCS). „Nyní je naším cílem zajistit, aby tato úžasná zvířata měla bezpečnou budoucnost jako klíčová součást afghánského přírodního dědictví,“ dodává.

Objev dává naději na přežití celosvětové populaci sněžných levhartů. Ti patří k nejhůře sledovatelným šelmám světa. Žijí jen v odlehlých horských oblastech. Stávají se i obětí místních obyvatel, jejich kůže je velmi dobře ceněná. Populace levhartů poklesla za posledních 16 let o pětinu a vědci odhadují, že nyní jich žije ve volné přírodě střední Asie maximálně kolem sedmi tisíc.

Šelma se odchovává také v zoologických zahradách, a to i v Česku. Letos se mláďata tohoto vzácného druhu narodila jak v liberecké, tak i v jihlavaské zoo.

Irbis horský
(Panthera uncia) 

Říká se jim také levhart sněžný. Je to velká kočkovitá šelma, která díky husté srsti přežívá i v mrazech až do –40 stupňů Celsia. Žije ve střední, jižní a východní Asii. Vyskytuje se v odlehlých oblastech vysoko v horách až do nadmořské výšky 5 000 m. Má krásnou srst, lidé proto irbisy loví a vyrábějí z jejich srsti kožichy. Šelma je proto vysoce ohrožená.