Írán instaluje výkonnější centrifugy na obohacování uranu

Teherán - Írán začal instalovat ve svých zařízeních na obohacování uranu nové, výkonnější centrifugy. Oznámilo to dnes teheránské ministerstvo zahraničí s upřesněním, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) byla o této skutečnosti informována. Írán má v současnosti k dispozici zhruba 8000 centrifug první generace k obohacování uranu ve svém zařízení v Natanzu. V posledním roce íránští představitelé opakovaně ohlašovali záměr instalovat centrifugy nové generace schopné obohacovat uran pětkrát až šestkrát rychleji než ty stávající.

„Naše mírové jaderné aktivity pokračují instalací rychlejších a výkonnějších centrifug. Oznámili jsme to MAAE, která na tyto aktivity dohlíží,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. Íránský jaderný program je zdrojem napětí mezi Teheránem a západními mocnostmi. Vynesl Teheránu už šest rezolucí OSN a přísné mezinárodní sankce.

Jádrem kontroverze je právě proces obohacování uranu, od něhož Teherán odmítá ustoupit a naopak začal obohacovat uran na vyšší úroveň. Počátkem června pak oznámil, že hodlá zvýšit výrobní kapacitu uranu obohacovaného na 20 procent na trojnásobek. Obohacený uran je zapotřebí jak k výrobě paliva pro jaderné elektrárny, tak k výrobě nukleárních zbraní. Pro provoz jaderných elektráren, tedy pro výrobu palivových tyčí, stačí asi tříprocentní koncentrace izotopu U 235, pro atomovou bombu je zapotřebí podstatně vyšší - mezi 90 až 93 procenty. Obohacovací postup je ale v obou případech v zásadě stejný.

Před týdnem Teherán přišel s návrhem na rozšíření spolupráce s MAAE za podmínky, že tato organizace zastaví své vyšetřování kontroverzního íránského jaderného programu. MAAE ale návrh odmítla s argumentem, že se jí od Teheránu nedostalo dostatečného objasnění sporných bodů. Vyšetřování se týká podezření, že Írán tajně pracuje na vývoji jaderných zbraní. MAAE ho obviňuje, že vyšetřování zdržuje a maří.