Mstitel za 11. září skončil na popravišti

Huntsville (USA) - V Texasu byl v noci na dnešek popraven 41letý Mark Anthony Stroman, který po teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001 zastřelil dva muže a dalšího těžce zranil, protože se domníval, že to jsou Arabové. Tvrdil, že se chtěl pomstít muslimům za atentáty. Úřady zamítly žádost o milost, i když ji podporovala i třetí oběť, která Stromanovu střelbu přežila.

Mark Stroman, člen rasistického spolku, se rozhodl, že životy tisíců lidí, kteří zemřeli při atentátech z 11. září 2001, pomstí vražděním Arabů. Během několika dní zabil jednoho Inda, Pákistánce a těžce zranil Bangladéšana Raise Bhuiyana. 

Ten ale po útoku překvapil vyšetřovatele i svou vlastní rodinu, když odmítal trest smrti pro Stromana. „Má víra učí, že nikdo nemá právo vzít druhému život. Odpustil jsem mu a chci zachránit jeho život. Zločiny z nenávisti kvůli barvě, sexuální orientaci nebo náboženství vidíme po celém světě. Tím, že Marka Stromana zabijeme, se jich nezbavíme, jen zmaříme jeden další život,“ říká. Jenže jeho přání americká justice nevyslyšela. 

Stromana ale úsilí jeho někdejší oběti silně zasáhlo. „Byla to lekce. Přestože jsem se ho pokusil připravit o život, on se snažil zachránit ten můj. To o něm hodně vypovídá,“ uvedl odsouzený na smrt. 

Při zatčení Stroman vypověděl, že se chtěl pomstít za smrt své sestry, která údajně zemřela při útocích zosnovaných teroristickou sítí al-Káida. To, že by skutečně zahynula v troskách Světového obchodního centra v New Yorku, se ale podle amerických médií nikdy nepodařilo prokázat.

Do poslední chvíle se Stromanovi právníci snažili bojovat o milost pro svého klienta. Ještě několik minut před popravou stanuli před nejvyšším soudem, ale neuspěli. 

Stroman se za svůj čin před smrtí omluvil a označil ho za tragický omyl. Smrtící injekce ho zabila v huntsvillské věznici v Texasu těsně před čtvrtou hodinou ráno našeho času.

Stromanova poprava byla již osmou v Texasu v letošním roce, nejméně dalších osm odsouzených by v tomto americkém státě, který trest smrti využívá v USA nejčastěji, mělo být popraveno v následujících týdnech.