Čínští bloggeři tepou vládu za srážku rychlovlaků

Peking - Na čínských sociálních sítích neutichá bouře vyvolaná červencovou srážkou dvou rychlovlaků, která si vyžádala minimálně 40 obětí. Úřady totiž už několikrát změnily důvod, proč k neštěstí došlo. Právě reakce Pekingu a nedostatek a nespolehlivost informací ve státních médiích vyvolaly na internetu bezprecedentní kritiku komunistické vlády.

Na mostě u města Wen-čou asi 1 380 kilometrů jižně od Pekingu 23. června večer narazil do vysokorychlostního vlaku zezadu jiný vysokorychlostní vlak. Dva vagony první soupravy spadly z mostu, čtyři vagony druhého vlaku rovněž vykolejily. Při nehodě zahynuly na čtyři desítky lidí, což je nejvíce od roku 2008.

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Podle bloggerů nehoda potvrzuje varování kritiků, že tratě rychlovlaků se v Číně staví příliš rychle, bez ohledu na kvalitu a bezpečnost. Den po tragédii se úřady pokusily zdemolované vagony zakopat s tím, že obsahují špičkovou čínskou technologii, která by mohla padnout do cizích rukou. Miliony lidí na internetu ale tvrdí, že úřady chtějí zničit důkazy o tom, proč k tragédii došlo.

Síť vysokorychlostních vlaků zažívá v Číně značný rozmach. Délka tratí těchto spojů má letos převýšit 8 350 kilometrů, aby v roce 2012 přesáhla 13 000 kilometrů. V roce 2020 by měla činit 16 000 kilometrů. 


Máme právo znát pravdu. Nejsme idioti. Proč nám lžete? To jsou některé z desítek milionů vzkazů čínským úřadům na Weibo - čínské obdobě sociální sítě Twitter. Mazat všechny zprávy, které se velmi rychle objevovaly na internetu, bylo pro cenzory nemožné. Hlas lidu slyšela čínská vláda a nejvýše postavení vůdci. 

Premiér Wen Ťia-pao na místě nehody 27. července slíbil otevřené vyšetřování a tvrdé potrestání viníků. O dva dny později ale vláda přikázala médiím, aby ukončila svá vlastní pátrání po příčinách nehody a publikovala pouze vládou zprostředkovaná fakta. Reagovala tak na bezprecedentně kritické informování státních médií. Některé publikace se bránily na internetu; média tak odvážně odhalovala cenzuru, kterou na ně vláda uvalila.

Mikroblogy mají na čínskou společnost obrovský dopad: Posunují svobodu a výměnu informací a sjednocují lidi. První týden po nehodě na čínském internetu kriticky reagovalo 26 milionů lidí. Při další katastrofě bude podle bloggerů jejich počet daleko větší. Tento trend si podle nich může v zemi vynutit politické změny.