Ulice londýnské čtvrti Tottenham zachvátilo násilí a plenění

Londýn – Násilí v noci na dnešek propuklo v ulicích londýnské přistěhovalecké čtvrti Tottenham v reakci na čtvrteční incident, kdy tu policie v přestřelce za nejasných okolností zabila devětadvacetiletého muže. Horda osob požadujících „spravedlnost“ se srotila před místní policejní stanicí a začala plenit okolí. Při nepokojích bylo zraněno 26 policistů, osm z nich muselo být ošetřeno v nemocnici. Policie zadržela 42 lidí.

„Události ze sobotní noci jsou naprosto nepřijatelné. Násilí překročilo všechny hranice. Nikdo z pachatelů neunikne spravedlnosti,“ uvedl mluvčí Metropolitní policie Adrian Hanstock. „Lidé jsou opravdu nespokojení. Nedůvěra k policii tu existuje už dlouho. Navíc je krize a lidé nemají peníze. Něco podobného může po včerejšku vypuknout kdekoli,“ kontruje ale Simon, obyvatel Tottenhamu.

Situace ve čtvrti se začala zklidňovat teprve nad ránem. Výrazně se nepokoje údajně uklidnily na hlavní třídě ve čtvrti, ale jinde v Tottenhamu jsou stále „ohniska odporu“. Jeden z místních obyvatel stanici BBC řekl, že rabování pokračovalo až do dnešního rána. „Bylo to jako ve válečné zóně, viděl jsem pět mladíků s tvářemi zakrytými rouškou, jak podpálili popelnici a hodili ji na policisty,“ líčil srážky muž, který se jmenuje Tom.

Okolnosti úmrtí devětadvacetiletého Marka Duggana, jehož nevysvětlená smrt nepokoje vyvolala, vyšetřuje nezávislá policejní komise. Komisařka Rachel Cerfontyneová řekla, že chápe, jaký zármutek zastřelení Marka způsobilo jeho rodině, a že lidé v okolí musí znát odpověď na to, co se mu stalo. Vyšetřovatelé jsou podle ní v těsném kontaktu s rodinou i s představiteli prostředí, z něhož Mark pocházel.

Video Násilí propuklo v ulicích Londýna
video

Násilí propuklo v ulicích Londýna

Zástupce Tottenhamu v parlamentu, poslanec David Lammy, dnes vyzval občany ke klidu. Mluvčí londýnského starosty Borise Johnsona vyhlásil, že násilí a ničení hodnot v žádném případě nijak neusnadní vyšetřování smrti devětadvacetiletého muže.

Výtržníci zapálili nejméně dva policejní automobily, několik budov, dvoupatrový autobus a popelnice. Podle agentury DPA házeli na policisty zápalné láhve, útočili baseballovými pálkami a holemi. Vymlátili také výlohy obchodů, které pak místní obyvatelé vydrancovali a opouštěli je s nákupními vozíky plnými kradeného zboží.

Speciální jednotky těžkooděnců a jízdní policie se pokoušely dostat situaci pod kontrolu. Hasiči se však přes množství lidí jen obtížně dostávali k ohniskům požárů. Jeden z místních obyvatelů odhadl počet protestujících na 400 až 500, policie na 300.

Jedna z pochmurnějších čtvrtí, polovina dětí žije v chudobě

Tottenham leží daleko od turistických atrakcí a centra Londýna. Je to jedna z nejpochmurnějších čtvrtí celé Anglie. Polovina místních dětí žije podle nevládních organizací v chudobě. Oblast, v níž žije mnoho černošských obyvatel, byla v minulosti svědkem rasistických projevů a negativních nálad obyvatel vůči policii.

V roce 1985 v Tottenhamu rozpoutal jedny z nejhorších pouličních nepokojů v dějinách země incident, kdy při policejní razii jedna místní žena utrpěla infarkt. Násilnosti si tehdy vyžádaly smrt jednoho policisty a hospitalizaci dalších zhruba šedesáti.

Nepokoje v Londýně
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24