Britský parlament bude řešit pouliční násilnosti

Londýn - Dnes se mimořádně schází britský parlament. V reakci na dění posledních dní ho svolal premiér David Cameron. Ve městech, která zažívala největší násilnosti, dnes v noci už panoval klid. Žádné větší výtržnosti nebo střety s policií hlášeny nejsou. Zákonodárci chtějí situaci, kterou Spojené království v historii nepamatuje, zhodnotit a řešit i to, jak podobným incidentům do budoucna předcházet.

Z Londýna se v minulých dnech přesunuly výtržnosti do měst Birmingham a Manchester. Obě města se připravovala na dnešní noc, když se očekávaly další velké nepokoje. V ulicích hlídkovaly posílené policejní jednotky, zavřené a zapečetěné zůstaly obchody a nákupní centra. Pátá noc ale nakonec probíhala i tady klidně.

Na jižním předměstí metropole Eltham lidé na policisty házeli předměty, skupinu asi 150 mužů ale policie rozprášila a k větším střetům nedošlo. Půtky a strkanice byly podle agentury Reuters zatím největšími problémy, které bezpečnostní síly ve středu v noci řešily.

V druhém největším anglickém městě Birminghamu se ve středu večer sešly stovky lidí, aby uctily památku tří mužů, kteří tu zemřeli po nárazu autem. Podle místních šlo o muže ve věku od 21 do 31 let, kteří byli členy jihoasijské menšiny žijící ve městě a ve své čtvrti hlídkovali před vandaly. Policie šetří případ jako vraždu a zadržela dvaatřicetiletého podezřelého. Práce policie se teď tedy přesouvá k vyšetřování incidentů.

Video Situace v Londýně se uklidňuje
video

Situace v Londýně se uklidňuje

David Cameron, britský premiér:
„Vím, že policisté tady v Birminghamu pracují dnem i nocí. Sáhli si hluboko do svých sil, aby potom, co se stalo, postavili pachatele před spravedlnost. Spoléháme na policii, aby naše země, aby naše obchody a domovy byly bezpečné. Potřebují a mají naši podporu.“


Neozývají se ale jen pochvalné hlasy. Muslimové, kteří žijí v Británii, naopak práci policie kritizují. Neudělala prý dost a situaci podcenila. Zcela nechráněny zůstaly podle nich muslimské mešity, které zažívají v období ramadánu nápor.

V Londýně mezitím pokračují opravy a úklid škod. Ulice stále ale střeží tisíce policistů. Vazební cely se zaplnily lidmi. V Londýně zůstaly tři soudy v provozu po celou noc, aby se zabývaly desítkami obvinění z výtržnictví a vloupání.

Od propuknutí násilností v sobotu večer v londýnském Tottenhamu bylo zatčeno po celé Anglii přes 1 100 lidí, drtivá většina v metropoli. Jen v Londýně počet zadržených podle Scotland Yardu stoupl na 820 a 279 lidí bylo obviněno.

Následky nepokojů v Londýně
Zdroj: AP Photo
Autor: Sang Tan