Drama na estonském ministerstvu skončilo útočníkovou smrtí

Tallinn – Smrtí útočníka skončilo dnešní drama v budově estonského ministerstva obrany. Pachatel vhodil do budovy kouřovou bombu a za střelby se zmocnil dvou rukojmích. Ti byli později při policejním zásahu osvobozeni a střelec spáchal sebevraždu. Jinak se incident obešel bez obětí a zraněných. Motiv útoku zatím není známý, střelec Karen Drambjan byl ale členem levicové strany bojující za práva ruské menšiny v Estonsku. Estonský premiér Andrus Ansip a ministr obrany Mart Laar vyjádřili přesvědčení, že se Drambjan mohl inspirovat norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem.

Drambjan, čtyřiapadesátiletý právník a estonský občan arménského původu, zaútočil kolem tří hodin odpoledne místního času. Estonský úřad pro vyšetřování nepotvrdil původní informaci estonských médií, že se jednalo o bývalého vojáka. Drambjan měl u sebe podle vyšetřovatelů velké množství munice a výbušniny.

Podle svědků několik úředníků v panice vyskočilo z oken kanceláří ministerstva obrany na ulici. Ministr obrany Laar v době střelby v budově nebyl. Pracovníci ministerstva byli evakuováni a policie objekt obklíčila.

Podobné útoky jsou v Estonsku neobvyklé. Poslední výraznější incident se odehrál v roce 2007, když skupinky mladých příslušníků ruské menšiny rabovaly v Tallinnu poté, co úřady přemístily na hřbitov sochu vojáka Rudé armády, jež dříve stála v centru města.