Superrychlý letoun Američanům uletěl neznámo kam

Los Angeles - Americká armáda ztratila krátce po startu kontakt s bezpilotním nadzvukovým kluzákem, který byl na druhém zkušebním letu. Není jasné, co se s letounem stalo a zda splnil aspoň některý ze stanovených úkolů. Podle americké armády by měl letoun po svém úplném dokončení létat rychlostí až 21 000 kilometrů v hodině, tedy zhruba dvacetinásobnou rychlostí zvuku.

Letoun by díky své rychlosti mohl během hodiny dosáhnout jakéhokoli místa na světě. Podle dřívějších zpráv by tak mohl sloužit k bleskovým úderům, když by nesl velkou konvenční nálož.

Letoun označovaný jako HTV-2 vynesla do horních vrstev atmosféry raketa Minotaur 4. Kluzák se od ní úspěšně oddělil, vzápětí se ale spojení mezi ním a řídicím střediskem přerušilo.

Letoun Falcon
Letoun Falcon

Současný zkušební let HTV-2 byl už druhým testem této technologie. Poprvé armáda letoun vypustila v dubnu 2010. Získala tehdy záznam z devíti minut letu, z toho 139 vteřin při rychlosti kolem dvacetinásobku rychlosti zvuku. Poté letoun ohlásil neočekávanou chybu a zřítil se do moře.

Letoun Falcon
Letoun Falcon