Texaský guvernér Rick Perry se chce utkat s Obamou

Washington – Texaský guvernér Rick Perry se bude ucházet o nominaci republikánů na úřad prezidenta Spojených států a věří, že se ve volbách utká se současným demokratickým prezidentem Barackem Obamou. Perry svoji kandidaturu oznámil hodinu před projevem v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde má zahájit svoji kampaň.

Guvernér Texasu se tak zařadil po bok dalších republikánských kandidátů, mezi nimiž je dosud zřejmě nejviditelnější bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney. Do boje o Bílý dům má rovněž zájem vstoupit Michelle Bachmannová, bývalý guvernér Minnesoty Tim Pawlenty, podnikatel Herman Cain, bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum, kongresman Ron Paul, bývalý guvernér Utahu a velvyslanec v Číně Jon Huntsman a také bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.

V iowském městě Ames dnes republikánští uchazeči o nominaci měří svoje síly. V nezávazném hlasování se ukáže, jak si kdo stojí. Nejvíce v Iowě mohou získat či ztratit dva uchazeči z Minnesoty - Pawlenty a Bachmannová. Pawlentyho kampaň finančně skomírá a Iowa představuje poslední šanci, jak ji oživit. Perry se hlasování nezúčastní – to mu prý ale neuškodí.

Hlasování budí značnou pozornost médií, pro vítězství v pozdějších republikánských primárkách není však určující, tvrdí list The Washington Post. Podle listu výsledky nejsou moc spolehlivé ani co se týče republikánské nominace, ani vítěze samotné prezidentské volby.

George Bush a Rick Perry
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: ALEX JONES

Společné charakteristiky s Bushem možná Perrymu uškodí

Průzkumy ukazují, že sebevědomý kandidát Perry má šanci. Je navíc přijatelný pro různé skupiny republikánských voličů. V republikánských primárkách by se tak nakonec nejspíš mohlo rozhodovat mezi ním, Romneym a Bachmannovou. Má však i slabiny. Jednou z nich by mohl být jeho domovský stát Texas. Podle některých komentátorů není jisté, zda by Američané v Bílém domě krátce po únavě z vládnutí George Bushe (v letech 2001-2009) snesli dalšího Texasana.

Rick Perry:

„(Předvolební) debata nebude o tom, z jakého jsem státu. Nebude o tom, komu se podobám, jako kdo se možná chovám a koho připomínám, když mluvím. Tahle kampaň bude o pracovních místech.“


„Kdyby se vědci rozhodli sestavit dokonalého kandidáta republikánů, jako první by vyloučili, že to bude texaský guvernér,“ napsal tento týden časopis The Atlantic. Dodal, že Perryho konzervativismus je navíc drzejší, kontroverznější a extrémnější než Bushův. Jeden pastor dokonce politika nazval „Bushem na steroidech“, uvedl časopis.