Tribunál zveřejnil obžalobu proti členům Hizballáhu

Haag - Zvláštní tribunál OSN pro Libanon dnes zveřejnil kompletní znění obžaloby vznesené proti čtyřem členům libanonského šíitského hnutí Hizballáh podezřelým z účasti na vraždě libanonského expremiéra Rafíka Harírího z roku 2005. Hizballáh popírá své zapojení do atentátu na Harírího a prohlásil, že čtveřici svých podezřelých členů nikdy k soudu do Haagu nevydá.

Zveřejnění 47stránkové obžaloby proti čtyřem členům Hizballáhu následuje poté, co tribunál minulý týden oznámil, že libanonské úřady nebyly schopné podezřelé zatknout nebo jim obžalobu předat.

Už koncem července nařídil soudce tribunálu Daniel Fransen zveřejnit jména osob hledaných kvůli podezření z účasti na atentátu na Harírího. Na seznamu byli čtyři členové libanonského Hizballáhu - Mustafá Badraddín z velení vojenského křídla hnutí, Sálim Ajjáš, Asad Sabra a Hasan Anísí. Tribunál na ně vydal zatykač 1. července a Bejrút měl 30 dní na jejich vydání.

Atentát na Rafíka Harírího
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Fransen nechal odtajnit nejen jejich jména, ale také jejich fotografie, životopisné údaje a činy, z nichž jsou viněni. Obžaloba viní tuto čtveřici z toho, že 14. února 2005 odpálila nálož v automobilu, která zabila Harírího a dalších 21 lidí. Libanonci útok připisovali Sýrii, která žádnou vinu nepřiznala.

Vyšetřování v Libanonu bylo bezvýsledné, proto byl ustaven zvláštní tribunál při OSN. Když členové tribunálu sdělili, že hodlají mimo jiné obžalovat příslušníky Hizballáhu, vyvolalo to v Libanonu politickou krizi. Hizballáh je napojen na Sýrii a Írán, je to parlamentní a nyní také vládní strana. Odmítá jakýkoli podíl na útoku, který se marně snažil připsat svému zapřisáhlému nepříteli Izraeli.