V Tatrách se bude soutěžit ve sběru odpadků

Bratislava - Kdo jednou posbírá odpadky, tak je už nikdy nebude odhazovat - alespoň v to doufají aktivisté ve Vysokých Tatrách, kteří připravili soutěž ve sbírání smetí. Návštěvníci, kteří se zapojí do akce za čistější přírodu, mohou na oplátku vyhrát týdenní pobyt v nejvyšším pohoří Slovenska.

Odhozené plastové lahve, obaly od čokolád a jiných sladkostí nebo použité papírové kapesníky lemují turistické trasy k tatranským vrcholům i stezky v podhůří. „Chceme, aby běžní turisté během celé sezony měli možnost udělat alespoň malý kus dobrého pro hory, které navštíví,“ uvedl při dnešní prezentaci projektu tatranský spolek, který se stará o čistotu hor.

Zájemci o zapojení do soutěže si mohou vyzvednout označené pytle na odpad v Tatranské Lomnici, Starém Smokovci nebo na Štrbském Plese. Pokud například při návratu z vysokohorské túry nasbírají v následujících týdnech alespoň půl pytle odpadků, budou zařazeni do slosování o pobyt v Tatrách a o další menší ceny.

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Soutěž ve sbírání odpadků doplní tradiční jednodenní dobrovolnou akci Čisté hory, která se v Tatranském národním parku koná už tři desítky let na závěr hlavní letní turistické sezony. Loni se do čištění přírody zapojilo přes 1 500 lidí, kteří nasbírali asi 700 kilogramů smetí.