Provazochodec pokořil po laně lanovky alpský vrchol

Linec (Rakousko) - Švýcarský provazochodec Freddy Nock dnes úspěšně zdolal rakouskou horu Feuerkogel, vytvořil tak další světový rekord a pokořil druhý etapový cíl své alpské série „Sedm rekordů za sedm dní“. Za extrémně vysokých teplot navzdory silné dehydrataci dokázal bez jakéhokoliv jištění vyjít s vyvažovací tyčí těžkou 25 kilogramů téměř na vrchol 1 592 metrů vysoké Feuerkogel v Horních Rakousích. Ušel přes 2 700 metrů a vytvořil tak světový rekord v chůzi po laně s nejdelším konstantním stoupáním. Posledních 200 metrů musel kvůli extrémnímu horku urazit v gondole lanovky.

Z dolní stanice lanovky vyrazil Nock vstříc svému druhému světovému rekordu za poslední dva dny krátce po 13:30. Krátce po 17:00 dosáhl rekordman sledovaný nadšenými a napjatými diváky horní stanice, kde se musel zotavit v odpočinkové místnosti - „vyčerpaný, ale spokojený“.

Dostával prý sice vodu z kabiny lanovky, teploty kolem 32 stupňů Celsia ve stínu mu prý přece jen dodaly, přiznal. „Dosud ještě nikdy nebylo takové horko, ztratil hodně tekutin,“ přisvědčil Nockův manažer Thomas Amiet.

Provazochodec Freddy Nock při cestě na Feuerkogel
Zdroj: AP Photo
Autor: Kerstin Joensson

Prvním ze série rekordních výstupů, které chce Nock uskutečnit na lanovkách alpských zemí, tedy Švýcarska, Rakouska a Německa, byl jeho sobotní výstup po nosném ocelovém laně lanovky od dolní stanice až na horu Zugspitze v bavorských Alpách bez vyvažovací tyče nebo jiné pomůcky. Na trase dlouhé jeden kilometr překonal po laně tlustém 50 milimetrů převýšení 348 metrů.

Na další rekordy hodlá Nock zaútočit ve Švýcarsku; mají spočívat také v nejdelším lanovém výkonu na kole, nejdelším a nejvýše položeném sestupu po laně a také v nejdelším překonání vodní překážky po laně.

Nock si svými akcemi nejen buduje vlastní image, ale podporuje i dobročinné účely - dělá reklamu nadaci UNESCO Vzdělání pro děti v nouzi.