Nejbohatší Francouzka je nesvéprávná

Paříž – Nejbohatší Francouzka Liliane Bettencourtová byla zbavena svéprávnosti. Soud v Courbevoie u Paříže nařídil, aby téměř devětaosmdesátiletá miliardářka a hlavní majitelka kosmetického impéria L'Oréal dostala zákonného opatrovníka. Jejím poručníkem bude nejstarší vnuk Jean-Victor Meyers. Správa majetku a dědictví byla svěřena její dceři Françoise a dvěma vnukům. Majetek Bettencourtové obnáší podle amerického magazínu Forbes zhruba 16 miliard eur (přes 395 miliard korun).

Francouzský soud zbavil osmaosmdesátiletou Lilliane Bettencourtovou svéprávnosti. Její děti si stěžovaly na způsob, jakým nakládá s obřím majetkem, a měly údajně obavy o její duševní zdraví. „Po vyslechnutí rozsudku jsme si velice oddychli, ale nebudeme ho nijak dál komentovat,“ říká právnička dcery francouzské miliardářky. 

Majetek Bettencourtové dosahuje v přepočtu téměř 400 miliard korun. V budoucnu ho bude spravovat její dcera Francoise Bettencourtová-Meyersová a její další poručníci. S matkou měla Francoise dlouhodobé spory. Dcera u soudu napadla vztah Bettencourtové k fotografovi François-Marie Banierovi. Ten od miliardářky dostal dárky v přepočtu za 25 miliard korun. Majitelka kosmetického gigantu tvrdí, že jednala při plném vědomí. S rozsudkem soudu je nespokojená a hrozí, že opustí Francii.

„Je to pro nás velké zklamání. Bude pro mě obtížné o rozhodnutí paní Bettencourtovou informovat, protože to je pro ni zcela nepřijatelné,“ okomentoval verdikt právník Liliane Bettencourtové Jean-Rene Farthouat. Dodal, že se určitě jeho klientka odvolá. I tak ale dnešní verdikt soudu v Courbevoie u Paříže nabývá okamžitě účinnosti. 

Deník Le Monde dnes na svých internetových stránkách zveřejnil oficiální lékařskou zprávu, podle níž Bettencourtová trpí demencí a Alzheimerovou chorobou v pokročilejším stádiu. V textu neurolog Bruno Daunizeau tvrdí, že žena nebyla s to odpovídat na otázky testů. Advokáti Bettencourtové už požádali o nový posudek lékařů a o zrušení platnosti lékařské zprávy, na základě které soud rozhodl. Justice se žádostí bude zabývat 10. listopadu. 

Nejde ale o první skandál, který bitva matky s dcerou vyvolala. Před rokem Francoise Bettencourtová-Meyersová obvinila svou matku z daňových úniků, a dokonce z nelegálního financování předvolební kampaně prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten to tehdy ale v médiích ostře popřel.