Kolumbijské drama se šťastným koncem

Bogotá – Kolumbijští únosci propustili po 18 dnech zajetí dceru starosty v provincii Arauca. Únos desetileté dívky Nohory Valentiny Muňózové vyvolal v zemi vlnu protestů proti politickému násilí. Ohledně propuštění dívky na svobodu nebyly zveřejněny žádné podrobnosti. Zatím se neví, kdo dívku unesl, ani zda za ni bylo zaplaceno výkupné. Hlavní podezření ale padá na levicové povstalecké skupiny, které v oblasti operují.

„Oslavujeme svobodu Nohory Valentiny,“ radoval se v prohlášení kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. „Děkujeme Mezinárodnímu výboru Červeného kříže za jeho úsilí,“ dodal prezident.

Nohora Valentina byla unesena 29. září cestou do školy spolu se svou matkou, která byla už dříve propuštěna. Případ získal okamžitě ohromnou publicitu. Matka žádala v médiích únosce o dívčino propuštění, otec prosil, aby aspoň dokázali, že jejich dcera stále žije. Spolužáci malé školačky uspořádali řadu protestních pochodů. Únos okamžitě odsoudil i prezident Santos.

Nohora Valentina byla propuštěna po 18 dnech zajetí
Nohora Valentina byla propuštěna po 18 dnech zajetí

Skupiny FARC i ELN únos dívky okamžitě popřely a odsoudily. Nohora Valentina byla po 18 dnech propuštěna nedaleko venezuelských hranic.

Otec unesené dívky Jorge Enrique Muňoz:

„Vždycky jsem říkal, že je mi jedno, kdo ji držel. Nejdůležitější je, že Nohora je s námi.“


Do pátrání po dívce bylo zapojeno přes 1800 příslušníků policie a armády.

V Kolumbii jsou únosy na denním pořádku. Navíc se za dva týdny konají komunální volby a v zemi vzrůstá politické násilí. Podle nezávislých pozorovatelských misí od začátku volební kampaně zemřelo v Kolumbii už nejméně 36 politických kandidátů a aktivistů.