Pád Syrty a Baní Valídu snad udělá tečku za Kaddáfího režimem

Tripolis – Jednotky libyjské Přechodné národní rady po dobytí jedné z posledních bašt svrženého vůdce Muammara Kaddáfího Baní Valídu objevily v místní nemocnici stovku těl, pravděpodobně povstaleckých bojovníků. Baní Valíd je nyní podle prohlášení povstalců osvobozen z 95 procent, z Kaddáfího rodiště Syrty jsou nadále hlášeny těžké boje.

Síly Přechodné národní rady (NTC) zatlačily Kaddáfího bojovníky do jediné čtvrti Syrty. Podle povstalců se po těžkých bojích podařilo osvobodit další část města. Podle nemocničních zdrojů bylo v úterý v boji zabito 21 bojovníků NTC a 135 dalších bylo zraněno. Povstalci v posledních dvou dnech zajali v Syrtě mnoho Kaddáfího bojovníků, včetně žen. 

K úplnému osvobození Baní Valídu chybí již jen několik ojedinělých míst odporu, podobně jako v pobřežní Syrtě na severu Libye. Stále však zbývá dopadnout samotného vůdce Muammara Kaddáfího, který se skrývá na neznámém místě.

Podle prohlášení šéfa povstalecké Přechodné národní rady Mahmúda Džibríla se Kaddáfí od srpna, kdy povstalci dobyli Tripolis, nachází někde na libyjském území. Zatím se ještě prý nehodlá vzdát. Jeho plánem je prý buď vytvořit islámský stát, nebo destabilizovat Libyi za pomoci neshod mezi jednotlivými libyjskými kmeny a politickými proudy.

Ovládnutí Syrty a Baní Valídu má být známkou definitivního konce Kaddáfího režimu. Teprve pak chce přechodná rada začít sestavovat plnohodnotnou vládu a budovat demokratické instituce.