Kosovští Srbové se zátarasů nevzdají

Zubin Potok (Kosovo) - Zástupci čtyř srbských obcí na severu Kosova dnes odmítli odstranit barikády na silnicích. Nařídily to přitom jednotky KFOR. Představitelé kosovských Srbů chtějí zachovat zátarasy, dokud ze sporných hraničních přechodů neodejdou kosovskoalbánští celníci a policisté.

Přechody, které blokují kosovští Srbové, mají spravovat podle dohody mezi Bělehradem a Prištinou kosovské a srbské úřady, na pořádek dohlíží i policisté evropské mise EULEX. Kosovští Srbové však silnice zablokovali tak, aby znemožnili přístup ke zmíněným přechodům, a zátarasy nehodlají odstranit. 

KFOR se k rozhodnutí kosovských Srbů ještě nevyjádřilo. Velitel mezinárodních jednotek Erhard Drews ale už dříve řekl, že vojáci zátarasy odstraní nehledě na názor Srbů. Srbský prezident Boris Tadić vyzval před jednáním kosovské Srby, aby s KFOR jednali. 

Kosovští Srbové nechtějí podle DPA spolupracovat s EU, KFOR a ani s Bělehradem. Jejich požadavky tak vracejí mírové rozhovory mezi Srby a Albánci o roky nazpět.