Satelity systému Galileo se do vesmíru podívají až zítra

Kourou (Francouzská Guyana) - Evropská vesmírná agentura měla dnes vypustit na oběžnou dráhu kolem Země první dvě družice navigačního systému Galileo, start byl ale nakonec odložen o 24 hodin na pátečních 12:30 SELČ. Systém Galileo má být obdobou amerického systému GPS a celkem ho bude tvořit třicet navigačních družic. Evropská unie vyčlenila na projekt sedm miliard eur, jeho část by mohla fungovat už v roce 2014. Na provozu Galilea se bude podílet i Česko, neboť administrativní centrum projektu bude sídlit v Praze.

Start rakety Sojuz s prvními satelity systému Galileo byl plánován dnes na 12:34 SELČ. Odstartovat měly z nové rampy na základně Kourou ve Francouzské Guayaně. Jenže selhalo čerpání paliva. Proto se start odložil o 24 hodin. „V důsledku anomálie, kterou jsme zaznamenali v závěru plnění třetího stupně rakety Sojuz, bylo přerušeno odpočítávání startu,“ uvedla francouzská společnost Arianespace.

Systémem Galileo chce Evropa konkurovat dvěma mocným soupeřům - zavedenému americkému systému GPS a ruské navigační službě Glonass, která po vleklých technických problémech začíná také nabývat konkrétní podoby. Na rozdíl od GPS i Glonassu nejde u Galilea o vojenský, ale o čistě civilní projekt.

Galileo ale nebude poskytovat jen cenné rady pro orientaci řidičů. Galileo má být přesnější a využitelný třeba i pro provoz vlaků nebo pátrání na moři. Jeho administrativní centrum bude stát v Praze a už příští rok se v něj má přeměnit někdejší sídlo konsolidační agentury v pražských Holešovicích. Otázkou zatím zůstává, kolik bude symbol evropské nezávislosti Prahu stát. Projekt spadá pod ministerstvo dopravy, většinu nákladů ale zaplatí přímo evropská agentura.

Podle Evropské komise by v příštích sedmi letech měl Galileo dostat celkem 7 miliard eur. Částečně funkční bude projekt s osmnácti satelity v roce 2014, plně pak o pět let později. Galileo se ale už dnes chlubí vysokou přesností hlavně ve městech, kde má americký GPS vzhledem k husté a vysoké zástavbě problémy. Zatímco americký pomocník má dostupnost signálu v uzavřených prostorách kolem 50 procent, evropský konkurent slibuje až 95 procent.

Video Evropa vypouští první družice navigačního systému Galileo
video

Evropa vypouští první družice navigačního systému Galileo