Nákupčímu zbraní pro irské teroristy nadělili dvanáct let

Vilnius - Ke dvanácti letům vězení odsoudili ve Vilniusu irského občana Michaela Campbella, který se v Litvě pokoušel nakoupit zbraně pro extremistickou irskou teroristickou organizaci Pravá IRA. Soud jej uznal vinným z pokusu o pašování zbraní, z pokusu podpořit teroristickou organizaci a z nezákonného držení zbraní. Devětatřicetiletý Campbell má nyní 20 dní na případné odvolání. Podle obhájkyně tak zřejmě učiní. Obžaloba požadovala trest 16 let vězení.

Campbella usvědčily nahrávky agenta litevské tajné služby, který se vydával za ilegálního prodejce zbraní. Zatčen byl 22. února 2008 ve Vilniusu. Během procesu se Campbell přiznal k pokusu o nakoupení zbraní, popřel však, že by měly být pro Pravou IRA. Pro koho tedy měly být, ale neuvedl. Jeho starší bratr Liam je šéfem Pravé IRA. V současnosti je v Severním Irsku ve vyšetřovací vazbě na základě litevské žádosti svědčit v procesu s Michaelem.

Pravá IRA se odštěpila v roce 1997 od takzvaného provizorního křídla původní Irské republikánské armády (IRA), protože mateřskou organizaci považovala za příliš usedlou a málo aktivní. Pravá IRA stojí za bombovým útokem v Severním Irsku ze srpna 1998, který si vyžádal 29 mrtvých.