Kabinet Radičové dovládne do března

Bratislava - Slovenský parlament dnes schválil dodatek k ústavě, který umožní dosluhující vládě premiérky Ivety Radičové setrvat v úřadu až do březnových předčasných voleb. Kabinet ale bude mít omezené pravomoci. Od bleskové novely ústavy, na níž se parlamentní strany dohodly ve čtvrtek, a ponechání ministrů v úřadu si politické špičky země slibují zastavit prohlubování vládní krize. Prezident Ivan Gašparovič pověří kabinet příští týden.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Vladimír Šimíček

Krize propukla poté, co kabinet nezískal důvěru sněmovny při hlasování o posílení pravomocí záchranného fondu eurozóny. Odhalila rovněž nedostatky ve slovenské ústavě. Základní zákon státu totiž dosud neumožňoval prezidentovi pověřit ministry výkonem jejich dosavadních funkcí poté, co vláda nedostane důvěru parlamentu. To se v novodobé historii země stalo poprvé právě minulý týden. 

Až dosud mohl kabinet po odvolání prezidentem zůstat v úřadu jen v případě, že sám podal demisi. Tak se postupuje například po parlamentních volbách, kdy úřadující vláda vykonává činnost až do jmenování vlády nové.

Prezident Ivan Gašparovič rovněž oznámil, že po dohodě politiků na vyřešení vládní krize může Slovensko na víkendovém summitu EU a států eurozóny zastupovat dosluhující premiérka. Prezident původně zvažoval, že do Bruselu vycestuje sám.

Dosluhující kabinet bude mít okleštěné pravomoci. Vláda nebude moci kromě jiného jmenovat a odvolávat státní funkcionáře nebo rozhodovat o zásadních otázkách vnitřní a zahraniční politiky, možnost předkládat návrhy zákonů jí ale zůstane. Výkon některých kompetencí kabinetu zase bude podmíněn předchozím souhlasem prezidenta. Tato úprava vyhovuje hlavně sociálním demokratům expremiéra Roberta Fica, jenž omezení pravomocí dosluhující vládě prosazoval.

Oslabený kabinet se podle pozorovatelů může stát snadným terčem opozice v předvolební kampani. Směr-SD je dlouhodobě nejoblíbenější politickou stranou v zemi. První průzkum veřejného mínění po pádu vlády navíc ukázal, že Ficova strana by mohla sama sestavit kabinet s většinou v parlamentu.