Za odposlechy zavražděné Milly zaplatí Murdoch přes 57 milionů

Londýn - Společnost News International, která patří pod mediální impérium Ruperta Murdocha, souhlasila s odškodněním pro rodinu unesené a zavražděné dívky Milly Dowlerové. Za odposlouchávání telefonu po jejím zmizení dostane rodina v přepočtu víc než 57 milionů korun. Odhalení případu rozpoutalo aféru s odposlechy, za nimiž stáli novináři populárního britského týdeníku News of the World. Ten pak ukončil svou činnost.

Dohodu o vyrovnání sporu potvrdila Murdochova společnost a rodina dívky ve společném prohlášení. V dokumentu se Murdoch rovněž zavázal věnovat jeden milion liber (asi 28,7 milionu korun) na dobročinné účely, které Dowlerovi určí. Peníze by měly dostat mimo jiné mládežnická sdružení a organizace zabývající se výzkumem rakoviny.

„Nic, na čem jsme se dohodli, nevrátí Milly zpět a ani nás nezbaví traumatu z jejího zmizení a letošního hrozného soudního procesu,“ uvedli Dowlerovi v prohlášení. Milly zmizela v březnu 2002 cestou domů ze školy, její tělo bylo nalezeno o několik měsíců později. Letos v červnu pak soud poslal vraha na doživotí do vězení.

Aféra s odposlechy týkající se týdeníku News of the World propukla poprvé v roce 2007, kdy byl za špehování hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen reportér Clive Goodman. Vedení Murdochovy společnosti tehdy tvrdilo, že šlo o samostatnou Goodmanovu akci. Začátkem letošního července se ale ukázalo, že redakce nechala odposlouchávat hlasovou schránku mobilu Milly Dowlerové. Aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření, které vedlo k uzavření News of the World.