Austrálie otevřela stavidla na Sněžné řece

Canberra - V Austrálii přivádějí k životu řeku Snowy River. Ta byla po celá desetiletí odkloněna do přehrad, aby mohla vyrábět elektřinu. Tím ale trpěl místní ekosystém. Tamní vláda chce teď zpustošenou přírodu znovu ozdravit. Otevření stavidel stálo zemi v přepočtu přes osm a půl miliardy korun.

Ze čtyř přehrad se během dvou týdnů vypustí 84 miliónů hektolitrů vody. Řeka, která byla dříve odkloněna kvůli vodním elektrárnám, bude znovu téct.  Podle odborníků si voda vybuduje zcela nové řečiště. Jde se o významný mezník ve využití Snowy River.

Na výrobě elektrické energie ve vodních elektrárnách pracovalo 25 let 100 tisíc pracovníků ze 30 zemí světa. Před jedenácti lety se ale vláda a ochránci životního prostředí rozhodli pro znovuobnovení řeky. Přehrady, které byly k tomu projektu vybudované, totiž brání přirozené migraci vodních živočichů.

Řeka by měla díky vodě z přehrad už za dva týdny stoupnout v průměru o tři metry. Před problémy, které ve světě způsobuje regulace vodních toků, varuje i OSN. Ve své zprávě radí, aby si státy stavby dalších přehrad důkladně rozmyslely.