Saúdskoarabský korunní princ je po smrti

Washington/Rijád - Saúdskoarabský korunní princ Sultán ibn Abdal Azíz Saúd zemřel dnes po nemoci v zahraničí. Oznámil to saúdskoarabský královský palác prostřednictvím televize. Zpráva neuvádí, kde princ zemřel, ani se nezmiňuje o druhu jeho onemocnění. Sultán, nevlastní bratr krále Abdalláha, se od června léčil ve Spojených státech. Americký prezident Barack Obama dnes vyjádřil velkou lítost nad smrtí „ceněného přítele USA“. Zároveň vyzdvihl roli, kterou korunní princ sehrál při upevňování vztahů mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií.

V červenci podstoupil operaci a od té doby nepronikla na veřejnost žádná zpráva o jeho  zdravotním stavu. Podle některých zdrojů trpěl rakovinou a měl vleklé zdravotní potíže. V posledních letech několikrát na dlouhou dobu opustil zemi. V roce 2009 podstoupil v USA blíže neupřesněnou operaci a strávil téměř rok v zahraničí, kdy se zotavoval ve Spojených státech a v Maroku.

Sultán se oficiálně narodil 5. ledna 1928, podle západních diplomatů se však narodil už v roce 1924. Patnáctý syn prvního saúdskoarabského krále Abdala Azíze vykonával funkce místopředsedy vlády a ministra obrany. Princ zemřel v době, kdy sedmaosmdesátiletý král Abdalláh podstoupil tento týden novou operaci zad v nemocnici v Rijádu. V minulosti byl kvůli páteři operován dvakrát ve Spojených státech.

Po smrti korunního prince je nyní v nárocích na trůn v pořadí princ Najíf ibn Abdal Azíz Saúd (78), který od roku 1975 zastává funkci ministra vnitra. Před dvěma lety jmenován druhým místopředsedou vlády a v době, kdy byl král i korunní princ kvůli zdravotním problémům mimo království, řídil zemi. Najíf má na rozdíl od starších bratrů  pověst konzervativce. Abdalláh se snaží o reformy, které ale právě konzervativní kruhy brzdí.