Inspirace antikou? Bavorská policie používá trojské koně.

Mnichov - V Německu vzbudilo nevoli přiznání bavorského ministerstva vnitra, že používá tak zvané trojské koně – tedy programy, které u nic netušících uživatelů internetu čtou informace o jejich práci na počítači. Úřady největší německé spolkové země teď zjišťují, zda postup odpovídá zákonu.

Jde sice o zastaralý software, který dnes odhalí každý běžný antivirový štít, přesto bavorské policii dodal na 30 tisíc screenshotů - tedy snímků toho, co aktuálně zobrazuje displej počítače. A také e-maily, telefonáty a fotografie. Jestli tato data skutečně vedla k odhalení nějakých zločinů, to zatím ministerstvo vnitra neoznámilo.

Během prohlídky na letišti v Mnichově bezpečnostní pracovníci bleskově nakazili virem počítač cestujícího, kterého úřady podezřívaly z hospodářských deliktů. „Nasazení trojského koně nařídil soudce, měl nám pomoci dostat se na stopu těžkých zločinů,“ říká bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Sledovaný muž ale na podezřelý program přišel, a protože uhodl, odkud pochází, neobrátil se na policii. Kontaktoval občanské sdružení, které hájí právo uživatelů internetu na soukromí.

Na popud internetových aktivistů nyní tento případ - a pět podobných, které rovněž vyšly najevo - zkoumají ochránci osobních údajů. „Pokud dojdu k závěru, že tento program odporuje zákonu, zajistím, aby se už nepoužíval,“ uvedl pověřenec bavorské vlády pro ochranu osobních údajů Thomas Petri.