Volební víkend: O budoucnosti rozhodovali Švýcaři i Bulhaři

Ženeva - Volební víkend kromě Tuniska zažívá i Bulharsko, Švýcarsko a Argentina. Bulhaři volili v prvním kole prezidenta, ale nezvolili. Do druhého kola 30. října podle prvních odhadů postupují favorizovaný konzervativec Rosen Plevneliev a socialista Ivajlo Kalfin. Plevneliev byl sice dnes z 18 kandidátů nejúspěšnější, nepodařilo se mu však nashromáždit požadovanou nadpoloviční většinu hlasů. Argentinci kromě prezidenta volili i do parlamentu. K urnám šli i Švýcaři, kteří rozhodovali o obsazení obou komor parlamentu. Podle předběžných výsledků se nejsilnější stranou v Národní radě v souladu s očekáváním stane národně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP), i když nedosáhne svého předvolebního cíle, kterým byla třicetiprocentní podpora voličů.

 

V Bulharsku se dnes konalo první kolo prezidentských voleb, které byly významným testem pro konzervativní vládní stranu Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) premiéra Bojka Borisova. Volby se konají v době, kdy se ekonomika nejchudší země Evropské unie potýká s
velkými problémy. Voliči si budou zároveň volit zastupitele do místních orgánů. 

Dnes Bulhaři nerozhodli. Do druhého kola 30. října podle prvních odhadů postupují favorizovaný konzervativec Rosen Plevneliev a socialista Ivajlo Kalfin. Plevneliev byl sice dnes z 18 kandidátů nejúspěšnější, nepodařilo se mu však nashromáždit požadovanou nadpoloviční většinu hlasů. Podle průzkumů dvou nezávislých agentur pro Plevnelieva, který má podporu vládní strany GERB, hlasovalo 40 respektive 41 procent voličů a pro druhého Kalfina 30 respektive 27 procent. Ústřední volební komise oznámila, že účast byla nadpoloviční. Předcházelo tomu bezprecedentní hodinové prodloužení hlasování s argumentem, že před mnoha volebními místnostmi se na poslední chvíli vytvořily dlouhé fronty. Toto rozhodnutí volební komise ihned kritizovali opoziční politici, kteří to označili za pokus o manipulaci.

Švýcarská lidová strana sice oslabila, ale volby stejně vyhrála 

Švýcaři dnes ve volbách rozhodovali o obsazení obou komor parlamentu. Podle předběžných výsledků, zveřejněných švýcarskou televizí, se nejsilnější stranou v Národní radě v souladu s očekáváním stane národně-konzervativní Švýcarská lidová strana (SVP), i když nedosáhne svého předvolebního cíle, kterým byla třicetiprocentní podpora voličů. SVP, která svou kampaň založila na protipřistěhovalecké rétorice, získá asi 26,8 procenta hlasů a nadále zůstane nejsilnější v dolní komoře parlamentu. Na druhém místě jsou sociální demokraté s 18,9 procenta hlasů, následováni liberály s 15 procenty a křesťanskými demokraty s 12,1 procenta hlasů. 

V Národní radě zasednou ještě zelení s 8,1 procenta hlasů, zelení liberálové s 5,5 procenta hlasů a nově také Občanskodemokratická strana (BDP), která vznikla odštěpením od SVP a dostala asi 5,4 procenta všech hlasů. Právě BDP a zelení liberálové jsou považováni za největší vítěze voleb, protože si oproti těm předchozím nejvýrazněji polepšili. 

Z více než pěti milionů oprávněných voličů se hlasování zúčastnilo 48,4 procenta.

Prezidenta volí i v Argentině

V Argentině se dnes konají prezidentské volby, v nichž se největší šance dávají dosavadní hlavě státu Cristině Fernándezové. Všechny předvolební odhady se shodují, že by mohla být zvolena už v prvním kole.

Potřebuje k tomu nejméně 45 procent odevzdaných hlasů, mohlo by jí ale stačit i 40, pokud druhý v pořadí zaostane aspoň o deset procent hlasů. Zároveň s prezidentskými se budou konat i parlamentní volby. I v nich je favoritkou vládnoucí strana Cristiny Fernándezové.