Šéf španělských lidovců odmítá dialog se separatisty z ETA

Madrid - Šéf španělské pravice Mariano Rajoy, který je favoritem pro funkci premiéra po parlamentních volbách 20. listopadu, dnes odmítl „jakýkoli dialog“ s baskickou separatistickou organizací ETA navzdory tomu, že separatisté tento týden oznámili zastavení ozbrojeného boje za nezávislost Baskicka. Předseda Lidové strany to řekl v rozhovoru pro katalánský list El Periodico.

„V žádném případě vláda, pokud budu v jejím čele, nepovede dialog o čemkoli s teroristickou organizací,“ prohlásil Rajoy, jehož Lidové straně (PP) průzkumy předpovídají volební vítězství před socialisty. Ti vládnou v zemi od roku 2004. ETA v komuniké, které ve čtvrtek zveřejnil na svých internetových stránkách baskický deník Gara, oznámila, že s konečnou platností zastavuje ozbrojený boj za nezávislost Baskicka. Zároveň vyzvala španělskou a francouzskou vládu k zahájení přímého dialogu, jehož cílem bude řešení důsledků konfliktu. 

Španělská vláda hovoří o „úspěchu demokracie“, ale řada Španělů je nadále skeptická. 
„Pokud PP zvítězí v příštích volbách, nejsem si jist, zda by měla za definitivní konec násilí platit nějakou cenu. A já už teď mohu říci, že to nejsem ochoten udělat,“ řekl Rajoy. 
Rozhodnutí ETA pravicový předák uvítal jako „velmi důležitý krok“ ozbrojené skupiny. Odchýlil se tak od tvrdší linie konzervativní pravice, i když žádal „nevratné rozpuštění“ ETA.

Baskická organizace ETA
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo

Separatisté nesdělili, zda se vzdají zbraní

ETA v prohlášení vzdala hold svým bojovníkům, kteří „trpí ve vězeních nebo v exilu“, čímž měla mimo jiné na mysli 700 svých stoupenců nacházejících se ve španělských věznicích. Madrid ale zatím nechává otevřenou otázku, zda odklon ETA od násilí bude znamenat zmírnění trestů pro vězněné příslušníky této organizace. O tom musí rozhodnout až nový kabinet po listopadových volbách. Madrid a Paříž nyní čekají na to, zda deklarace také znamená, že ETA se hodlá odzbrojit. O tom a ani o možném rozpuštění se však tato organizace nezmínila. 

ETA vyhlásila přiměří již začátkem roku, ale definitivně zastavila boj až 20. října. Za samostatný baskický stát, který by se měl podle ní skládat z několika španělských a francouzských provincií, bojuje od roku 1968. Za dobu svého boje připravila ETA o život více než 800 lidí. Nejen Madrid a Paříž, ale i Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci.