„Sdělujeme celému světu, že jsme osvobodili svoji milovanou zemi“

Benghází - Libyjská povstalecká vláda dnes slavnostně vyhlásila osvobození Libye po porážce režimu bývalého vůdce Muammara Kaddáfího. „Sdělujeme celému světu, že jsme osvobodili svoji milovanou zemi, města, vesnice, hory, poušť i nebe,“ prohlásil na úvod ceremonie jeden z činitelů povstalecké Přechodné národní rady (NTC) Salá Ghazál ve východolibyjském Benghází. Zároveň vyjádřil lítost nad velkým počtem obětí bojů.

Ghazál promlouval jako první z řady činitelů NTC k davu tisíců lidí shromážděných v centru Benghází a mávajících trojbarevnými vlajkami. „Bůh nás obdařil Mustafou Džalílem (předseda NTC), který si zasluhuje být mužem této chvíle,“ prohlásil. Poté vystoupil ministr NTC pro mučedníky Rahmán Kabísí, který vzdal hold všem statečným bojovníkům a stejně jako Ghazál vyjádřil politování nad zmařenými životy.

Mustafá Džalíl: „Revoluce začala pokojně, ale čelila násilí,“ a o obětech v
řadách povstalců prohlásil, že „jsou v nejlepších rukou… ve věčném ráji“.
Zároveň přislíbil odškodnění a povýšení všem bojovníkům, kteří se postavili
proti bývalému režimu.


V nové Libyi se mají lidé podle Džalíla těšit na bankovní půjčky bez úroků. Budou ale muset respektovat právo jehož základem bude šaría. Ceremoniál sledovala s nadšením celá země a očekávání Libyjců jsou obrovská. „Dokud je tu s námi Mustafá Džalíl, můžeme doufat v dobro a národní a náboženskou loajalitu,“ s nadšením konstatuje obyvatel Tripolisu Ali Marwan.

Ačkoliv je ale nyní podle předsedy prozatímní libyjské vlády Mahmúda Džibríla hlavním cílem nastolit pořádek a bezpečí, tak je tu stále ještě jeden aktuální problémem - jak světu vysvětlit smrt Muammara Kaddáfího. Pitva totiž prokázala, že ho zabil zásah kulky do hlavy. Údajně ji mohl vystřelit jeden z jeho vlastních strážců. Rada teď rozhodla, že Kaddáfího tělo předá k pohřbení lidem z jeho kmene.

Spojenci doufají v demokratizaci Libye

Americký prezident Barack Obama osvobození Libye označil za začátek nové slibné éry a vyzval přechodnou vládu, aby respektovala lidská práva a pracovala na demokratizaci. Po skončení bojů by se podle něj měla vláda zaměřit na přípravu voleb.  

Šéf francouzské diplomacie Alain Juppé ocenil odvahu, jednotu a důstojnost libyjského lidu. „Období diktatury, násilností a rozdělení skončilo,“ prohlásil Juppé. Britský ministr zahraničí William Hague označil vyhlášení osvobození za historické vítězství libyjského lidu, který vyzval k vytvoření otevřené pluralitní společnosti respektující vládu práva.

Video Oslavy V Libyi
video

Oslavy V Libyi