Pákistánská armáda zadržela indický vrtulník

Islámábád - Pákistánská armáda dnes na několik hodin zadržela indický vojenský vrtulník se čtyřčlennou posádkou, která podle pákistánských úřadů narušila společnou hranici. Informovala o tom agentura Reuters citující pákistánský vojenský zdroj. Oba státy se sváří od roku 1947, kdy získaly nezávislost. Za tu dobu třikrát válčily - hlavně o horskou provincii Kašmír.

„Helikoptéra pronikla hluboko do našeho vzdušného prostoru a byla donucena přistát. Čtyři indičtí důstojníci byli zadrženi a jsou v pořádku,“ prohlásil armádní mluvčí generálmajor Athar Abbás. Podle jeho slov se incident odehrál na severu hornaté oblasti Skardu a Indie byla o případu informována. 

Obě země, které vznikly v roce 1947 po rozdělení bývalé Britské Indie na muslimský Pákistán a hinduistickou Indii, spolu svedly tři krvavé války, z toho dvě o Kašmír. V roce 2004 tyto jaderné mocnosti zahájily mírový proces, ale jejich vztahy se výrazně zhoršily v listopadu 2008, kdy v Bombaji při teroristických útocích zahynulo 166 lidí.

Podle Indie mají atentáty na svědomí radikální islamisté se základnami v Pákistánu. Dillí v
této souvislosti obviňuje Islámábád, že je málo důrazný vůči teroristickým skupinám využívajícím jeho území.