Jobs v biografii: Bill Gates nikdy nic nevymyslel

Washington - Dnes se ve Spojených státech začíná prodávat nová kniha o životě Steva Jobse. V oficiální autorizované biografii, kterou sepsal Walter Isaacson, šéf Applu Jobs obdivuje zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. Pouští se ale také do svého největšího konkurenta Billa Gatese. Podle Jobse je to člověk bez fantazie a v životě by sám nic nevymyslel.

Steve Jobs věděl, že má rakovinu slinivky a že brzy zemře. Rozhodl se proto, že osloví Waltera Isaacsona, aby s ním sepsal jeho biografii. Jobs prý chtěl, aby jeho děti věděly, co byl zač. Dnes, jen pár týdnů po jeho smrti, proto vychází v Americe oficiální autorizovaná biografie.

Šéf Applu se v knize pouští do svého největšího konkurenta Billa Gatese. Mluví o něm jako o člověku bez nápadu. „Bill je vlastně nenápaditý, nikdy nic nevymyslel. Myslím, že to je důvod, proč se teď spíš než k technologii uchyluje k filantropii,“ píše se v knize.

A zdá se, že Jobsovi skutečně konkurence ležela v žaludku. V knize přísahá, že zničí konkurenční mobilní operační systém Googlu Android. „Zničím Android, protože to je ukradený projekt. Povedu proti němu jadernou válku,“ říká.

Naopak se ale ve své knize vyznává z obdivu k zakladateli sociální sítě Facebook Marku Zuckerbergovi. Podle autora knihy Waltera Isaacsona Jobs mluvil o Zuckerbergovi s respektem. Jobs Isaacsonovi řekl: „Mluvíme sice o sociálních sítích v množném čísle, jenže já nevidím žádnou jinou než Facebook. Jenom Facebook. Obdivuji Marka Zuckerberga, že ho neprodal, že vybudoval společnost. Tohle vážně obdivuji.“ 

Proč nejsou na výrobcích Applu tlačítka ON/OFF?

Kniha ale nepopisuje jenom Jobsův pracovní život. Šéf Applu se v ní zamýšlí i nad svou existencí, prý Isaacsonovi říkal, že si není jistý, jestli existuje Bůh. „Ale co jsem dostal rakovinu, přemýšlím o tom víc. A zjišťuji, že věřím o trochu víc… Možná je to kvůli tomu, že chci věřit v posmrtný život. Že když zemřete, všechno to nezmizí, ta moudrost, kterou jste získali. Že nějak žije dál,“ řekl prý šéf Applu. 

„Někdy si ale myslím, že je to jako tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje. Stisknete a jste pryč. A to je důvod, proč nechci dávat na zařízení od Applu tlačítka pro zapínání a vypínání,“ uzavřel podle Isaacsona Jobs.

Jobsův životopis od Isaacsona vychází především z několika desítek rozhovorů, které spisovatel pořídil od roku 2009. Poslední z nich zakladatel Applu poskytl jen několik týdnů před smrtí. Jobs zemřel 5. října ve věku 56 let na následky rakoviny slinivky.